Oratorium Prezidentská volba zazní v neděli v Brně při oslavách 35. výročí sboru Ars Brunensis Chorus. Autorem je Vladimír Franz, neúspěšný účastník první přímé volby prezidenta v Česku. Skladba poprvé zazněla loni na festivalu Bohemia Cantat, v Brně publikum uslyší definitivní verzi. Franz některé části upravil či doplnil.

Také nastudování jde podle dirigenta Dana Kalouska více do hloubky, proto pořadatelé hovoří o světové premiéře.

"Je to tragikomická groteska ve formě komorního - já říkám kapesního - oratoria," řekl v úterý Franz novinářům. Zatímco jiní politici mohou účast ve volbách reflektovat v memoárech či publicistických textech, Franz jako skladatel zvolil hudbu. Kdyby prý skladbu psal hned po volbách, měla by formu brutálního expresivního dramatu, díky časovému odstupu se forma změnila. "Dneska už se tomu člověk může smát," konstatoval Franz.

Nejde prý však o pouhou grotesku, dvacetiminutové dílo prý v závěru zvážní a opakovaně se v něm vrací otázka Kde domov můj? V oratoriu se objevují kandidáti na prezidenta, novináři či politologové, stejně jako některé situace spjaté s kláním o hlasy voličů, jež Franzovi připomíná divadlo nebo reality show.

Nechybí "kruciální duel" účastníků druhého kola volby. Libreto je společným dílem Franze a Rostislava Křivánka.

Nedělní koncert začne v 16 hodin v kostele svatého Augustina na brněnském náměstí Míru, kde zazní hlavně skladby duchovního rázu. Následuje druhá část v areálu Hvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře.

Dramaturgie se tam obrátí ke skladbám světským, většinou se silným protiválečným poselstvím. V planetáriu zazní také Franzova novinka.

Celý program tvoří zejména hudba 20. a 21. století. "Vybírali jsme skladby autorů, které máme rádi a které sboru sedí," uvedl Kalousek.

Ars Brunensis Chorus je smíšený pěvecký sbor, věnuje se hudbě od baroka po současnost.

Prvním sbormistrem tělesa byl Jan Rozehnal, dále sbor vedli Tomáš Hanus, Stanislav Kummer a Roman Válek. Od roku 2000 je uměleckým vedoucím Dan Kalousek.

Franz se sborem spolupracuje 18 let, například při nahrávání scénické hudby. V současnosti má sbor asi 35 členů.

Skladatele, malíře a vysokoškolského profesora Franze v první přímé volbě prezidenta v roce 2013 podpořilo 6,84 procenta hlasujících. Do druhého kola nepostoupil, získal však více hlasů než straničtí kandidáti Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Přemysl Sobotka (ODS) a Jana Bobošíková (Suverenita).

Související