V koncertní sezoně 2015/2016 tuzemský soubor Collegium 1704 zavede posluchače vedle pražského Rudolfina i do prostor gotického kostela sv. Anny - Pražské křižovatky. Do programu nově zařadí koncertní provedení opery Dido and Aeneas Henryho Purcella.

Sezonu Collegium 1704 zahájí koncertem v Pražské křižovatce 21. a 22. října, na kterém zazní Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho, jak v pondělí informoval vedoucí souboru a dirigent Václav Luks.

Během desetiletí existence souboru, které si letos Collegium 1704 připomíná, se podařilo vybudovat dva koncertní cykly Hudební most Praha - Drážďany a Collegium 1704 v Rudolfinu. V nastávající sezoně spojí Collegium 1704 to nejlepší z obou koncertních cyklů do jednoho. I nadále se dramaturgie vedle uvádění stěžejních děl repertoáru 17. a 18. století bude věnovat i méně známým kapitolám dějin hudby.

V programu se tak v listopadu a únoru objeví díla učitele a žáka Alessandra Scarlattiho a Johanna Adolpha Hasseho. Oba patřili ve své době k nejoslavovanějším a nejvíce inovativním skladatelům. "Když jsem se seznámil s hudbou Hasseho oratoria Santa Elena al Calvario, byl jsem fascinován její dramatickou krásou a melodickou invencí. Je nepochopitelné, že na svoje znovuobjevení muselo toto dílo čekat více než 250 let," podotkl Luks.

Posluchači se na koncertech od října do dubna dále mohou dále těšit na Mesiáše od Georga Friedricha Händela nebo návrat Raffaelly Milanesiové. Na Vánočním koncertu 15. prosince vystoupí v Händelově kantátě Donna, che in ciel mezzosopranistka Ann Hallenbergová. Tradičním vyvrcholením cyklu bude Velikonoční koncert v Rudolfinu, na jehož programu bude Händelův Mesiáš.

Zachován zůstává i oblíbený Silvestrovský koncert, který bude letos proveden hned dvakrát s programem světských kantát Johanna Sebastiana Bacha. Novinkou nadcházející sezony pak bude 5. února operní zpracování Vergiliova dramatu Dido and Aeneas Henryho Purcella.

Desetimilionový rozpočet hradí orchestr zejména z dotací a svých zahraničních aktivit. V létě například vystoupí na prestižním festivalu v Salcburku, jehož se stali rezidenčním souborem. Předprodej stupenek na sezonu 2015/2016 v cenách 200 až 1100 korun začíná dnes.

Související