Národní divadlo v Praze v sezoně 2015/2016 na své scéně a ve Státní opeře, na Nové scéně a ve Stavovském divadle nabídne devět operních premiér.

Na čtyřech scénách se odehraje celkem 45 představení a nová koncertní řada. Po skončení této sezony čeká od 1. července 2016 budovu Státní opery plánovaná rekonstrukce, jak informovala ředitelka Opery ND a Státní opery Silvia Hroncová.

"Státní opera v sezoně 2015/2016 uvede čtyři nové premiéry a na začátku července se začne s rekonstrukcí budovy. Během rekonstrukce část repertoáru uvedeme v historické budově Národního divadla a část se přesune do Hudebního divadla Karlín," řekla Hroncová.

Státní opera otevře novou sezonu 2. října dramatem Vincenza Belliniho Norma, o rok později bude inscenace hostovat v japonských divadlech. V Národním divadle bude mít 22. října v režii Dominika Beneše premiéru první opera Igora Stravinského Slavík a poslední opera Petra Iljiče Čajkovského Jolanta.

Operní díla na Nové scéně ND doplní oratorium Lost Objects autorů Davida Langa, Michaela Gordona a Julie Wolfové z newyorského uskupení Bang on a Can. Premiéra se uskuteční 17. prosince.

Jedinou operní premiérou nadcházející sezony ve Stavovském divadle bude 21. ledna příštího roku Rossiniho Popelka, jejíž režie se ujala Enikö Eszenyiová, ředitelka budapešťské scény Vígszínház. První premiérou v roce 2016 ve Státní opeře bude 4. února Pucciniho Madam Butterfly v režii Jiřího Heřmana.

Tvorba Bohuslava Martinů se na jeviště Národního divadla dostane 24. března 2016 při premiéře jeho opery Juliette (Snář). Do Státní opery se vrací italský dirigent Marco Guidarini, aby se ujal nastudování Romea a Julie od Charlese Gounoda. Premiéra bude 21. dubna příštího roku.

Dosavadní umělecký šéf Činohry ND Michal Dočekal se představí i opernímu publiku, když společně s uměleckým ředitelem Opery ND a Státní opery Petrem Kofroněm připraví na 5. května 2016 premiéru díla Andrea Chénier z pera Umberta Giordana.

Se sezonou 2015/2016 se Státní opera rozloučí titulem Richarda Strausse Elektra, který bude mít premiéru 10. června.

Jedním z podstatných rysů nadcházející operní sezony bude důraz na vokální a orchestrální koncerty. Vedle tradičních lednových Mozartových narozenin a adventních koncertů vyniká 8. září Koncert k zahájení sezony 2015/2016, pro který umělecký ředitel a dirigent Kofroň vybral díla z hudebního archivu ND.

Předchozí operní sezonu 2014/2015 zahájila v říjnu loňského roku premiéra díla Zdeňka Fibicha Pád Arkuna v Národním divadle. Sezona představila celkem 12 premiér na čtyřech pražských operních scénách.

Související