Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem se v pondělí večer vrátil z třítýdenního turné v Japonsku, kde jeho členy při 11 vystoupeních slyšelo téměř 20 tisíc lidí.

Programům v prestižních koncertních síních od Ósaky či Sappora až po Tokio dominovala hudba Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany, často zněl i Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Fryderyka Chopina, došlo také na Ludwiga van Beethovena a Sergeje Rachmaninova. Za orchestr o tom informovala Jitka Novotná.

"Velkou vážnost, v níž Japonci klasickou hudbu chovají, projevují rovněž vytrvalým aplausem – nejen po koncertu, ale i v jeho úvodu. Potleskem doprovodí na pódium důsledně všechny hudebníky, až po posledního příchozího. Umějí dát orchestru najevo, že je pro ně milým, vítaným hostem," uvedla Novotná.

Na programu turné byla tradičně Smetanova Vltava, jednou zazněl i kompletní cyklus Má vlast. Dále byly pro japonské publikum připraveny Dvořákovy symfonie Anglická a Novosvětská a Beethovenovy symfonie č. 5 a 7.

Vedle Chopinova Prvního zazněl i Rachmaninovův Druhý klavírní koncert se sólisty z Japonska (Ajako Uehara, Šinja Kijozuka, Fudžiko Hemming) a Spojených států (Sean Kennard).

Japonského turné se zúčastnil i štáb České televize, který připravuje dokument k 90. výročí založení rozhlasového orchestru.

Zájezdy tuzemských orchestrů vážné hudby do Japonska jsou vzhledem k oddanosti tamního publika západní klasické hudbě poměrně časté. Například letos v únoru Orchestr PKF – Prague Philharmonia za řízení šéfdirigenta Jakuba Hrůši odehrál koncerty v Sapporu, Tokiu, Kamakuře a Ósace. Často do Japonska jezdí také například Česká filharmonie.