Přestože jde o jeden z nejprestižnějších postů v klasické hudbě, budoucí šéfdirigent Berlínských filharmoniků Kirill Petrenko do nové práce nijak zvlášť nespěchá. Tento týden Petrenko oznámil, že prodloužil smlouvu v Bavorské státní opeře v Mnichově, kde je nyní hudebním ředitelem. V Mnichově bude působit o tři roky déle, než se původně plánovalo – až do srpna 2021.

Berlínští filharmonikové vzápětí vydali tiskovou zprávu, v níž Petrenkův nástup odkládají až na sezonu 2019/2020. Stávající šéfdirigent tělesa, sir Simon Rattle, přitom odejde už v roce 2018.

To znamená, že v rok svého nástupu bude Kirill Petrenko šéfdirigentem v Berlíně a souběžně i hudebním ředitelem v Mnichově. „Vzhledem k jeho závazkům v Bavorské státní opeře v Mnichově bude Kirill Petrenko ve své první sezoně jako šéfdirigent Berlínských filharmoniků vést jen omezený počet koncertů,“ uvedl tento týden orchestr.

V sezoně 2020/2021 už bude v Berlíně působit aktivněji a své angažmá v Mnichově pojme v roli loučícího se, oficiálně už jen hostujícího dirigenta.

Podle generálního ředitele Berlínských filharmoniků Martina Hoffmanna se jednání o Petrenkově budoucnosti vedla s rozvahou a bez konfliktů mezi oběma „konkurenčními“ městy, tedy Berlínem a Mnichovem.

„Cítím k Bavorské státní opeře a jejímu orchestru značný závazek, stejně jako k výjimečnému mnichovskému posluchačstvu. Je pro mě osobně důležité, abych v tomto operním domě a s tímto orchestrem ještě pracoval,“ vysvětlil své důvody pro prodloužení smlouvy Petrenko.

Bavorská státní opera v Mnichově má pověst jedné z nejlepších světových scén a například podle deníku New York Times její kvalita v posledních letech roste. To je zřejmě důvod, proč bavorský ministr kultury Ludwig Spaenle tento týden prodloužil smlouvu také generálnímu řediteli opery Nikolausi Bachlerovi. Právě ten Petrenka do opery roku 2010 přivedl coby náhradu za předchozího hudebního ředitele Kenta Nagana.

Také Nikolaus Bachler bude v Bavorské státní opeře nyní působit až do srpna 2021.

Související