Filharmonie Brno ve středu vyrazila na turné do Japonska. Jezdí tam jednou za dva roky, tentokrát ve 20 dnech odehraje 12 koncertů.

Programy jednotlivých večerů tvoří skladby z období klasicismu a romantismu s důrazem na české autory. Zazní například Vltava Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka.

Program doplní Klavírní koncert č. 1 b moll Petra Iljiče Čajkovského v provedení klavíristy Iva Kahánka. "Do Japonska vyrážím poprvé v životě. Nesmírně se těším na reakce publika, které má pověst přísného, ale zároveň velmi poučeného posluchače a hodnotitele," uvedl v tiskové zprávě Kahánek.

Filharmonie se v Japonsku představí pod taktovkou Leoše Svárovského, svého bývalého šéfdirigenta a dlouholetého spolupracovníka. S ním také odehrála zahajovací koncert 60. sezony. Brněnští posluchači tehdy slyšeli část programu, se kterým Filharmonie Brno vyprodává sály v Japonsku, a to včetně Novosvětské a Vltavy.

Do země vycházejícího slunce v úterý odletělo 91 hudebníků. Na turné urazí přes 2000 kilometrů autobusem a jednou využijí také vnitrostátní leteckou dopravu.

"Bydlet budeme v šesti různých hotelech a představíme se na nejvýznamnějších japonských pódiích," uvedla manažerka zahraničních zájezdů Blanka Prokšová a zmínila například Tokyo Opera City a Osaka Symphonic Hall.

Japonské turné ale neznamená úplný útlum brněnského programu filharmonie. Posluchači mohou 4. listopadu navštívit koncert nastupující generace hudebníků z dramaturgické řady Mladá krev, 10. listopadu je na programu koncert Chopin na dobových nástrojích a 12. listopadu vystoupí s dechovou sekcí Filharmonie Brno britský violoncellista Raphael Wallfisch.

Po návratu z Japonska se filharmonici 17. listopadu představí v Sono centru s The Plastic People of the Universe.

Související