Pro krátké turné po Česku špičkový basbarytonista Adam Plachetka nastudoval koncertní program z díla Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. V Brně, Holešově, Trutnově a Jablonci nad Nisou jej doprovodí soubor Czech Ensemble Baroque. Další koncerty jsou v jednání, řekl ve středu novinářům umělecký šéf souboru Roman Válek.

Se stejným tělesem Plachetka spolupracuje dlouhodobě. Ansámbl jej doprovázel na CD s hudbou Georga Friedricha Händela.

Příští rok si Plachetka znovu po deseti letech zazpívá na Hudebním festivalu Znojmo titulní roli v Mozartově Donu Giovannim. Hudebního nastudování se ujme taktéž Czech Ensemble Baroque s dirigentem Válkem.

Třicetiletý Plachetka patří k nejúspěšnějším českým pěvcům současnosti. Vypracoval se na sólistu Vídeňské státní opery, zpíval i v prestižních operních domech v New Yorku, Londýně a Miláně. V Česku kvůli velkému vytížení vystupuje méně častěji.

Název nového turné Molieri spojuje příjmení obou skladatelů, často považovaných za rivaly. Koncert umožní srovnání uměleckých rukopisů, které podle Romana Válka i ve své době představovaly dva protipóly.

"Tenkrát však na opačných pozicích. Zatímco dnes jsou Salieriho árie zapomenuty a Mozart je nekorunovaným králem klasické hudby, za života byl onou 'oficiální hvězdou' Salieri a Mozarta bychom mohli chápat spíše jako představitele 'vídeňského undergroundu'," popsal Válek.

V mozartovském repertoáru je Plachetka doma a s úspěchem jej zpívá po celém svět. Se Salierim se ale potkává poprvé. "K Salierimu si cestu hledám, pořád ještě ladíme, kolik ozdob, v jakém množství a jaké formě tam zařazovat," řekl Plachetka.

První koncert turné Molieri hostí 16. listopadu Besední dům v Brně. Zbývají poslední vstupenky, uvedla manažerka souboru Barbora Skalníková. Pořadatelé zvažují, že zpřístupní i generální zkoušku.

Související