Pražští fanoušci nevidomého italského tenoristy Andrey Bocelliho mají předčasné Vánoce. Bocelli dnes v pražské O2 areně zazpívá árie z italských i světových oper, písně ze známých filmů a právě vánoční skladby. Stejně jako Bocelliho předchozí vystoupení na stejném místě v květnu 2013 je i tento koncert dopředu vyprodaný – všech 11 tisíc vstupenek Češi koupili již před půl rokem.

Bocelli bývá považován spíš za popového než klasického zpěváka, což ale jeho kvality neumenšuje. Ve svých sedmapadesáti letech se navíc dostal do pozice, kterou by mu záviděl každý umělec: může natočit prakticky cokoliv a vždy toho prodá miliony kusů.

Sotva před čtyřmi týdny Bocelli vydal album Cinema, na němž interpretuje známé písně z broadwayských muzikálů typu Marie z West Side Story nebo skladbu Le chanson de Lara z filmové adaptace Doktora Živaga. Album debutovalo na špici prodejního žebříčku klasického hudby, jejž vede časopis Billboard, přičemž Bocellimu se na první příčku podařilo dostat už po jedenácté – to je pro takzvaného crossoverového umělce, tedy někoho úspěšného ve více než jednom žánru, naprostý rekord.

Naživo je Bocelli štědrým a o slávu se dělícím typem interpreta, který na pódium rád zve jiné. V Praze jej dnes doprovodí kytarové duo Carisma tvořené Magdalenou Kalčevovou z Bulharska a italským hudebníkem Carlem Corrierim. Pěvec je poprvé slyšel roku 2011 a hned nabídl, že jim zprodukuje album. Od té doby je s sebou vozí po celém světě.

Dalšími hosty budou kubánská belcantová pěvkyně Maria Aleidaová, která zpívala v amerických i evropských operních domech a s Bocellim vystupuje od roku 2012. Posledním hostem je Ilaria Della Bidia, populární italská televizní hvězda, která pěvce doprovází již čtvrtým rokem.

„Jsou to mí kolegové a přátelé, s nimiž dlouze a plodně spolupracuji,“ vysvětluje HN Bocelli, který prý v profesním stejně jako v osobním životě „snadno přilne“ k těm, kteří mu vyjdou vstříc.

Stejně jako Bocelli i pěvkyně Bidia pochází z Toskánska, kraje zvlášť bohatého na hudební talenty. Bocelli neumí vysvětlit, proč tomu tak je.

„Jestli ten důvod existuje, neznám ho,“ krčí rameny. „Ale řekněte Toskánsko a hned se mi vybaví zpěváci jako Mario del Monaco, Ettore Bastianini, Galliano Masini, Gino Bechi, Mario Filippeschi a další. Stejně tak se v Toskánsku narodili Puccini, Mascagni, Catalani, Luporini a další výjimečné skladatelé. Rozhodně to není náhoda, ale za boha nevím, proč tomu tak je,“ dodává.

Bocelliho v Praze doprovodí staří známí – Český národní symfonický orchestr vedený hostujícím dirigentem Marcellem Rotou. Což je dobrá volba zvlášť pro večer, během nějž zazní i dvě skladby od Rotova známějšího strýce, filmového skladatele Nina Roty.

Orchestr s Bocellim vystupuje pravidelně – podle pěvce proto, že má zvuk a přístup, jenž se k Bocelliho pocitově bohatému hlasu hodí. „S tímto orchestrem jsem vystupoval mnohokrát, protože mi s ním vždy bylo dobře,“ vysvětluje pěvec. „Je na špičkové úrovni a tvoří ho citliví profesionálové, kteří vždy drží nejvyšší uměleckou laťku.“

A Bocelli chválí také Prahu, na níž má „krásné vzpomínky“, stejně jako na její „vřelé, pozorné publikum“, jak říká. To by nebylo nic výjimečného – na rozdíl od Bocelliho poněkud ojedinělé vzpomínky. „Když ještě naše děti byly malé, jednou jsme v Praze s celou rodinu bydleli v hotelu,“ vypráví. „Najednou se odněkud vynořil muž, který měl kolem krku šimpanze, a ten si se mnou a mým synem Amosem začal hrát.“

Opice sice do O2 areny zpravidla nesmějí, nelze ale vyloučit, že mezi oddanými Bocelliho fanoušky se tam právě dnes jedna objeví.