Návrh rozpočtu Brna na rok 2016 počítá s tím, že se o desítky milionů korun zvýší výdaje na kulturu. Oproti letošku mají ze 750 milionů vzrůst na 813 milionů, řekla ve středu vedoucí odboru rozpočtu a financování brněnského magistrátu Jana Červencová.

Brno bude navrhovat schodkový rozpočet s příjmy 10,1 a výdaji 11 miliard korun. Rozdíl dorovná financování včetně evropských fondů. Rozpočet bude schvalovat zastupitelstvo 8. prosince.

Navýšení výdajů směřujících do kultury poslouží hned na několik věcí. "Je v nich legislativní tříprocentní zvýšení platů ve veřejném sektoru, na což půjde 13 milionů. Dalších 28 milionů půjde na další navýšení platů tří organizací, které byly dlouhodobě podhodnocené," uvedla Červencová.

Týká se to Národního divadla Brno, Centra experimentálního divadla a Filharmonie Brno. Další peníze poslouží dalším organizacím nebo na různé akce, avšak v menším rozsahu.

Podle primátorova náměstka zodpovědného za kulturu Matěje Hollana z hnutí Žít Brno má město devět příspěvkových organizací v oblasti kultury, které mají zhruba tisícovku zaměstnanců.

"Přestože město Brno dává hodně peněz do kultury, situace je tragická, protože je kultura podfinancovaná. Málo se podílí stát. V kultuře jsou neskutečně malé nástupní platy a člověk není schopen uživit rodinu. S Prahou je to neporovnatelné. Proto potom schopní lidé odcházejí jinam a těžko se dělá něco kvalitního," řekl Hollan.

Právě kvůli tomu se rozhodlo Brno objem peněz do kultury navýšit. "Je to ale náš strop, v dalších letech nebudeme moct přidávat. Budeme se ale snažit více zapojit do financování kultury v Brně také stát a Jihomoravský kraj. Není možné, aby stát dával peníze jen do Prahy do České filharmonie a Národního divadla a do Brna se nedalo nic a úroveň nebyla tak kvalitní. U druhého největšího města v České republice je to ostuda," zdůraznil Hollan.

Dodal, že financování z úrovně státu nebo kraje do kultury v obcích je obvyklé v západních zemích jako například v Německu.

Brno počítá na příští rok v rozpočtu s příjmy 10,1 a výdaji 11 miliard korun. Téměř miliardový schodek by měly pokrýt kombinace různých forem financování, zejména však dotace z Evropské unie na různé projekty.

Největší investice budou do dopravní infrastruktury a školství. Loni v prosinci schválili brněnští zastupitelé pro Brno rozpočet na letošní rok s výdaji 10,7 a příjmy 9,7 miliardy korun, přičemž miliardový schodek měly dorovnat vlastní zdroje.

Související