Zástupci České asociace festivalů protestují proti poslaneckému návrhu vyčlenit v rozpočtu ministerstva kultury pro příští rok peníze na sedm festivalů klasické hudby.

Návrh je nesystémový a poskytuje výhodu úzké skupině festivalů na úkor jiných zásadních akcí, stojí v dopise, který dnes zaslali ministru kultury Danielu Hermanovi za KDU-ČSL.

Kdyby byl návrh schválen, v rozpočtové položce kulturních aktivit by bylo z 536,7 milionu korun přímo vyčleněno celkem asi 45 milionů korun na festivaly Pražské jaro, Český Krumlov, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Janáček Brno, České doteky hudby a Janáčkův Máj.

Poslanci budou konečnou podobu návrhu státního rozpočtu schvalovat ve středu.

Autoři dopisu upozorňují na to, že například českokrumlovský festival by získal asi osm milionů korun, ačkoli je v hodnocení odborníků z ministerstva opakovaně pod hranicí pro získání grantu. Poslanecký návrh podle nich jiné významné a nadprůměrně hodnocené festivaly zcela pomíjí.

Spoluautor návrhu František Adámek za ČSSD jej při druhém sněmovním čtení rozpočtu obhajoval i tím, že uvedené festivaly přispívají k rozvoji cestovního ruchu, služeb, zaměstnanosti a k propagaci Česka. Mluvil dokonce o záchraně rodinného stříbra.

Naopak poslankyně ANO Martina Berdychová označila návrh za nesystémový a zpochybnila kritéria výběrufestivalů, kterými jsou podle ní náklady nad deset milionů korun a členství v Asociaci hudebních festivalů.

ČAF je podle prohlášení pro systémové řešení podpory všech významných festivalů živého umění napříč žánry, které představuje ministerský Program státní podpory festivalů. Měl by začít fungovat od přespříštího roku.

Českou asociaci festivalů vytvořily letos v květnu festivaly různých žánrů se snahou sdružit významné české akce tohoto typu, které se věnují klasické hudbě, alternativní hudbě, jazz & world music nebo tanci a pohybovému umění.

Prezidentkou asociace se stala Zlata Holušová (Colours of Ostrava), viceprezidentkou Yvona Kreuzmannová (Tanec Praha) a viceprezidenty David Dittrich (Concentus Moraviae) a Marek Vrabec (Struny podzimu). Někteří ze zakládajících členů ČAF opustili Asociaci hudebních festivalů, jejímž prezidentem je ředitel festivalu v Českém Krumlově Jaromír Boháč.

Související