Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie, který připadá na 7. ledna, se ponese v duchu vídeňských valčíků. Vystoupí na něm i sedmnáctiletá sopranistka Patricia Janečková, která s Janáčkovou filharmonií poprvé účinkovala, když jí bylo deset let.

"Budu zpívat třeba árii z Bohémy nebo z Hoffmannových povídek, zazní ale i Jarní písně Johanna Strausse mladšího. Posluchači se mohou těšit jednak na náročné operní árie, ale také samozřejmě na klasické vídeňské melodie," vyjmenovala mluvčí filharmonie Jana Knižátková.

Před sedmi lety Janečková zvítězila v konkurzu ostravské Janáčkovy filharmonie. V roce 2010 se stala absolutní vítězkou televizní soutěže Talentmania. "Odborná veřejnost vyzdvihuje především její hudební vyzrálost, intonační čistotu a kultivovanost hlasu," dodala mluvčí.

Orchestr bude 7. ledna řídit jeho šéfdirigent Heiko Mathias Förster.

Ostravský symfonický orchestr se bude v příštím roce prezentovat jak v zahraničí, tak doma. V roce 2016 se chystá například na turné do Švýcarska. Do Ostravy přiveze proslulé světové sólisty a dirigenty.

"Neopomíjíme však ani začínající talentované hudebníky, kterým je věnován celý koncertní cyklus příhodně nazvaný Hudební mládí," řekla mluvčí.

Tato řada čtyř koncertů odstartuje 14. ledna, kdy bude ostravské pódium patřit mladému tubistovi z Prahy Janu Adamcovi a klavíristce z kroměřížské konzervatoře Kateřině Potocké.

Pokračovat budou také komorní koncerty. Už 11. ledna se představí jeden z nejlepších českých komorních souborů Eben trio. "A snad největší lahůdkou z lednového menu bude Smartphonie. Koncert, na kterém nejenže návštěvníci nemusí vypínat mobily, ale naopak je musí mít zapnuté, aby mohli ovlivnit další průběh koncertu. Hudební obdoba slavného Kinoautomatu z Expa 67 bude mít ostravskou premiéru 26. ledna," doplnila mluvčí.

Související