Filharmonie Brno na Nový rok oslaví šedesáté narozeniny replikou koncertního programu, který odehrála 1. ledna 1956. Vystoupení v Janáčkově divadle je dlouho dopředu vyprodané, do nabídky se výjimečně dostala i místa ve služebních lóžích.

S orchestrem se představí dirigent Ondrej Lenárd a německá houslistka ruského původu Alina Pogostkinová, která je hlavní sólistkou sezony.

Stejně jako před šedesáti lety zazní Houslový koncert D dur od Petra Iljiče Čajkovského a jeho symfonie Patetická. Jedinou obměnou oproti původnímu programu je uvedení skladby Miloše Štědroně, která zazní ve světové premiéře. Dílo s názvem Cesta doprovodí promítání černobílé reportáže z britského turné Filharmonie Brno v říjnu 1966.

Brněnská filharmonická tradice sahá do 70. let 19. století, kdy mladý Leoš Janáček začal usilovat o vznik českého symfonického orchestru. Dnešní filharmonie vznikla v lednu 1956 sloučením dvou tehdejších symfonických orchestrů – rozhlasového a krajského. Název Filharmonie Brno používá od listopadu roku 2005.

K výročí dostali hudebníci dárek od publika. Posluchači vykoupili prakticky všechny vstupenky na prosincové koncerty. Kromě zájmu publika se filharmonie těší i z příslibu vyšších platů, který zazněl od představitelů brněnského magistrátu, a z příprav nového koncertního sálu.

"Brněnští radní schválili v půli prosince aktualizaci investičního záměru, což znamená, že můžeme pokračovat v přípravách projektu. Na jeho konci by mělo Brno mít nejmodernější koncertní sál v České republice s akustikou světové kvality," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O stavbu koncertního sálu usiluje orchestr už několik desetiletí. Více než stočlenné těleso se na pódium Besedního domu, který je jeho sídlem, v plné sestavě nevejde. Proto často koncertuje v Janáčkově divadle, které ovšem nenabízí ideální akustiku.

Náklady na výstavbu Janáčkova kulturního centra odhaduje aktualizovaný investiční záměr na 1,3 miliardy korun. Sál má být hotový v roce 2019 a nabídne 1250 míst. Město chce stavbu zahájit koncem roku 2017.

Související