Silvestrovské oslavy mohou lidé v Praze strávit s hudbou. V historické budově Státní opery se 31. prosince koná tradiční galavečer s představením Netopýr od Johanna Strausse mladšího.

Silvestrovský program Malostranské besedy nabídne koncert písničkáře Ivana Hlase a jeho hostů. V odsvěceném kostele Pražská křižovatka - kostel sv. Anny vystoupí soubor Collegium 1704.

Kina Lucerna, CineStar Anděl a CineStar Černý Most se připojila k projektu, v rámci kterého v 18 tuzemských kinech promítnou v přímém přenosu koncert Berlínské filharmonie.

Představením ve Státní opeře navazuje Národní divadlo na tradici založenou v roce 1991. Návštěvníky čeká zážitek umělecký i kulinářský, společenská setkání a novoroční přípitek s umělci Státní opery. Mezi nimi se představí například Anda-Louise Bogza, Tomáš Černý a Jana Sibera.

Vstupenky v cenách od 5990 do 8990 korun zahrnují představení operety Netopýr, bohatý raut doplněný neomezenou konzumací nealkoholických i alkoholických nápojů, tanec na jevišti po skončení představení a tištěný divadelní program. Opereta je nastudována v německém originále a v představení jsou použity české a anglické titulky promítané nad jevištěm.

Malostranskou besedu na Silvestra večer rozezní Ivan Hlas Trio. Diváci se mohou těšit na známé hity jako Malagela, Karlín či Na kolena a především skladby z poslední desky Vítr ve vlasech. Silvestrovskou atmosféru si budou v Malostranské besedě moci vychutnat také milovníci dobrého jídla. Pro gurmány je připraven například daňčí guláš na červeném víně nebo ovar z vepřového kolena s hořčičnou omáčkou.

Velký zájem je o odpolední koncert souboru Collegium 1704 s názvem Na Silvestra s Bachem, který se koná v Pražské křižovatce. K vystoupení od 15 hodin přidal pod vedením dirigenta Václava Lukse ještě druhý od 17 hodin. Na programu jsou světské kantáty Johanna Sebastiana Bacha, díla, ve kterých Bach využil hudební materiál známý z jiných jeho slavných děl, jak bývalo v baroku běžné.

"Pozorný posluchač uslyší v hudbě Bachových oslavných kantát hudbu jiných slavných skladeb lipského mistra. Bach v těchto dílech originálním způsobem zpracoval části například Braniborských koncertů nebo Vánočního oratoria," dodal k programu Luks.

Pražská kina Lucerna, CineStar Anděl a CineStar Černý Most se připojila k projektu, v rámci kterého v 18 tuzemských kinech promítnou v přímém přenosu koncert Berlínské filharmonie. Pod taktovkou svého šéfdirigenta sira Simona Rattleho zazní v programu s názvem Silvestrovské Berlín Gala díla francouzských skladatelů Camille Saint-Saënse, Julese Masseneta, Francise Poulenca a Maurice Ravela.

Hvězdnou sólistkou večera bude německá houslistka Anne-Sophie Mutterová. V jejím podání zazní mimo jiné Ravelova rapsodie Tzigane. Úvodním číslem večera bude předehra k opeře L'étoile Emmanuela Chabriera.

Poslední večer roku lze trávit také v divadlech. Po představeních mnohde následuje zábava do ranních hodin. Zájem o vstupenky bývá značný, podobně jako o programy v hudebních klubech. Večer se ale scházejí také věřící, v mnoha kostelech se před půlnocí slouží mše spojené s poděkováním za uplynulý rok.

Městské divadlo Brno na Silvestra hraje na obou svých jevištích. Na hudební scéně uvede muzikál Johnny Blue. Dlouho dopředu je vyprodáno. Činoherní scéna zase připravuje bláznivou vánoční komedii Červené komety.

Po představení tam následuje zábavní program, při němž si lidé mohou zatančit přímo na jevišti na hudbu divadelního orchestru nebo zazpívat u cimbálu. Samozřejmostí je silvestrovské občerstvení a slavnostní půlnoční přípitek. V předprodeji zbývá posledních pár lístků za přibližně 2500 korun.

Vyprodaný je Saturnin, kterého na Silvestra v podvečer uvede Národní divadlo Brno na Mahenově scéně. Dostatek vstupenek ale zbývá na večerní program připravený baletním souborem v Janáčkově divadle. Kromě exkluzivních tanečních čísel, živé hudby, tomboly a občerstvení se mohou návštěvníci těšit i na vystoupení zpěvaček Ivy Bittové a Ilony Csákové. Vstupenky se prodávají za 1200 korun.

Kdo dává přednost nevázanější zábavě, může zamířit do některého z hudebních klubů. Například Fléda letos vsadila na electroswing, žánr elektronické hudby, který čerpá ze swingové tradice. Provozovatelé klubu slibují stylovou atmosféru a nabitý program včetně burleskní show.

"Na Flédu se těšíme, Swing Silvestr je správnou volbou pro ty, kteří se chtějí do nového roku protančit a odnést si netuctový zážitek," uvedl Roman Lalík z dua Swing Thing & Papa Django, které na Flédě také vystoupí.

Věřící se už v 16 hodin sejdou v katedrále svatých Petra a Pavla, kde biskup Vojtěch Cikrle odslouží děkovnou mši na ukončení občanského roku, informovala mluvčí biskupství Martina Jandlová. Mše budou odpoledne i těsně před půlnocí také v dalších chrámech. Například kostel svatého Jakuba v centru Brna se ve 22:30 otevře pro modlitby, na které ve 23:15 naváže slavnostní mše celebrovaná brněnským děkanem Václavem Sloukem.

Přesně ve 24:00 hodin duchovní část setkání zakončí novoroční požehnání – ve stejných okamžicích se okolí kostela a nedaleké náměstí Svobody jako každý rok nejspíš promění v přehlídku amatérských ohňostrůjců.

Související