Jako nový stálý hostující dirigent České filharmonie se v pátek v pražském Rudolfinu představil Jakub Hrůša. Program provázel už během večera aplaus vyprodaného sálu.

Dlouhotrvající potlesk sklidil v první části sólový černohorský kytarista Miloš Karadaglić, který před dvěma lety vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Karadaglić exceloval v Aranjuezském koncertu Joaquína Rodriga z roku 1939. Vedle tohoto díla, jehož autor je jedním z nejvýznamnějších představitelů španělské kultury 20. století, pak v první části programu zazněla symfonická skladba Kubánská předehra od George Gershwina.

Druhou část Novoročního koncertu tvořila Carmina burana Carla Orffa, v níž se představili ruská sopranistka Sofia Fominová, britský tenorista Barry Banks a norský basista Audun Iversen. Spolu s nimi vystoupily Český filharmonický sbor Brno a Královéhradecký dětský sbor Jitro.

"Orff je pro mě pole mnohonásobně vyzkoušené a tu skladbu mám upřímně rád – navzdory jejímu občasnému nadužívání," uvedl před vystoupením dirigent Hrůša. "A Gershwin? Když jsem jeho Kubánskou předehru dirigoval naposledy, byla to úžasná zábava – přesně jak se sluší na Novoroční koncert," dodal.

Od sezony 2016/2017 se Jakub Hrůša stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem předního německého orchestru Bavorské státní filharmonie. Na pozici šéfdirigenta vystřídá britského hudebníka Jonathana Notta.

V orchestru České filharmonie v pátek vedle stálých hráčů usedli členové a absolventi Orchestrální akademie ČF a také úspěšní účastníci talentových přehrávek a konkurzů pro mladé hudebníky z minulých let.

Orchestr se takto systematicky věnuje podpoře budoucích profesionálů. "Podporu mladých umělců vnímám jako fantastický a po všech stránkách správný krok. Účast nejmladší generace hudebníků na koncertech se zkušenějšími staršími kolegy přináší vždycky oboustrannou, ba všestrannou inspiraci," uvedl Hrůša.

Další významný koncert ČF se uskuteční v pondělí 4. ledna, kdy těleso pořádá oslavu 120 let od svého založení. Výroční koncert pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka bude programem téměř totožný se zahajovacím koncertem, který v roce 1896 dirigoval sám Antonín Dvořák.

Sólového partu se ujme český basista a sólista berlínské Státní opery Jan Martiník. Na programu prvního koncertu České filharmonie před 120 lety byla Slovanská rapsodie č. 3, Biblické písně č. 1 až 5, předehra Othello a Novosvětská symfonie.

Související