Oslavy výročí Wolfganga Amadea Mozarta, od jehož narození letos uplyne 260 let a od úmrtí 225 let, se kromě rodného Salcburku a dále Vídně uskuteční i v Praze.

V metropoli se od 17. do 24. dubna do oslav zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartova obec. Program nabídne muzikologickou konferenci s názvem Mozart a Praha, přehlídku operních souborů a několik koncertů v Rudolfinu.

Přehlídku zahájí 17. dubna čínský klavírista Li Jün-ti (v anglické transkripci Li Yundi). Programem složeným z děl Fryderyka Chopina připomene, že jako osmnáctiletý v roce 2000 zvítězil v Chopinově mezinárodní klavírní soutěži ve Varšavě.

Tvorbu Mozarta přinese až 18. dubna koncert ruské sopranistky Julie Ležněvové, která v České republice vystoupí poprvé. Za doprovodu orchestru La Voce Strumentale ve Stavovském divadle zazní také díla Georga Friedricha Händela a Antonia Vivaldiho.

V Praze se 19. dubna objeví americko-venezuelská klavíristka Gabriela Monterová, proslavená schopností absolutní improvizace. Partnerem jí bude Pražský komorní orchestr a hudební ředitel Statní opery v Praze Martin Leginus. Nabídne Mozartovu Symfonii č. 35 D dur, Koncert pro klavír a orchestr č. 14 Es dur a Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll.

Ve spolupráci s koncertním jednatelstvím FOK pořadatelé 23. dubna představí japonskou klavíristku žijící v Německu Hisako Kawamurovou, která je laureátkou mnoha mezinárodních soutěži.

Operní část přehlídky se uskuteční ve Stavovském divadle, kde se roku 1791 uskutečnila premiéra opery La clemenza di Tito na počest korunovace císaře Leopolda II. českým králem.

Operu Únos ze serailu uvede 20. dubna soubor mnichovského divadla Staatstheater am Gärtnerplatz. Dirigentem představení bude Marco Comin a režisérem je Stephanie Mohr. Soubor opery Národního divadla v Praze představí dvě Mozartovy opery – Dona Giovanniho (21. dubna) a Figarovu svatbu (22. dubna).

Jako poslední z oper programu 24. dubna přinese Cosi fan tutte v podání Národního divadla Budapešť. Dirigentem představení bude Halasz Péter, režisérem Jiří Menzel.

Související