Po dobu rekonstrukce historické budovy pražské Státní opery se v sezoně 2016/2017 odehraje až 95 představení v Hudebním divadle Karlín.

Půjde o opery Jeníček a Mařenka, Romeo a Julie, Rusalka, Rigoletto, Nabucco, Trubadúr, La traviata a Netopýr. V závěru sezony Opera Národního divadla v Karlíně uvede jeden nový titul.

"Domluvili jsme se, že do Karlína nebudeme přenášet velmi populární opery Carmen a Aida, které tam hrají v muzikálové verzi," vysvětlila ředitelka Opery ND a Státní opery Silvia Hroncová.

Rekonstrukce budov Státní opery přibližně za miliardu korun má skončit v roce 2018. Projekt ve středu schválila vláda. S budovou před rekonstrukcí se Státní opera rozloučí titulem Richarda Strausse Elektra, který bude mít premiéru 10. června.

Podle Hroncové diváci nepřijdou ani o opery Aida, Macbeth, La boheme a Madama Butterfly, které bude soubor uvádět v budově Národního divadla. "Celkově zde v následující sezoně odehrajeme 36 představení inscenací původně vytvořených pro Státní operu. I zde připravíme s orchestrem a sborem Státní opery jednu premiéru. Konkrétní titul oznámíme 17. února na tiskové konferenci Národního divadla," sdělila Hroncová.

Stavovského divadla se rekonstrukce příliš nedotkne. Zůstávají tam na repertoáru tři Mozartovy opery - Kouzelná flétna, Figarova svatba, Don Giovanni, a Rossiniho Popelka. Pro příští sezonu zde chystají operní premiéru zatím nejmenované opery Gaetana Donizettiho.

ND pro sezonu 2015/2016 na své scéně a ve Státní opeře, na Nové scéně ND a ve Stavovském divadle nabídlo celkem devět operních premiér. Stejně jako jiné operní domy v Evropě usiluje o rozšíření nabídky o "moderní" opery 20. a 21. století.

"Díky entuziasmu uměleckého ředitele Petra Kofroně se nám to i daří. Za velkého zájmu inicioval premiéru opery Nové země Aloise Háby, uvedli jsme Lost Objects newyorského uskupení Bang on a Can, dali jsme prostor kratším operám Dimitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark a ve světové premiéře jsme uvedli Rudou Marii mladého skladatele a dirigenta Jana Kučery," uvedla Hroncová.

Diváků loni na představení na čtyřech operních scénách ND dorazilo přes 256 tisíc, přibližně o 11 500 více než v předchozím roce.

Související