Český rozhlas v neděli na stanici Vltava odvysílá znovuobjevenou skladbu, jejíž části zkomponovali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri.

Skladbu, o níž historikové věděli, ale dlouho ji považovali za ztracenou, nedávno identifikoval německý muzikolog ve sbírkách Českého muzea hudby.

Libreto je dílem básníka Lorenza Da Ponteho a na hudební stránce se podílel ještě skladatel, o němž odborníci vědí jen to, že se jmenoval Cornetti.

Skladbu pro cembalo a soprán, v podání cembalo – Lukáš Vendl, soprán – Irena Troupová, natočil Český rozhlas koncem týdne. V pátek byla uvedena v Českém muzeu hudby. Rozhlas ji odvysílá v neděli 13. března od 16.45 hodin v pořadu Ad libitum.

Skladba s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia vznikla roku 1785 k oslavě uzdravení anglické zpěvačky Nancy Storaceové, která interpretovala díla obou slavných skladatelů. O hlas přišla při premiéře opery, v níž účinkovala.

Kompozici potvrzující nikoliv rivalitu, ale spolupráci dvou proslulých hudebních skladatelů v Českém muzeu hudby identifikoval německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann. Ten loni bádal v on-line sbírkách muzea a v seznamu děl narazil na kompozici, kterou díky svému dlouholetému zájmu o Salieriho znal.

Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století jako konfiskát, zpracováno bylo poprvé v roce 1976.

Související