Debut Pražského jara letos 24. května v Rudolfinu zahrne vystoupení čtyřiadvacetiletého dirigenta Jiřího Rožně. Jako host s ním vystoupí korejský flétnista Kim Ju-pin, tedy vítěz loňské mezinárodní hudební soutěže Pražského jara.

Za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia uvedou skladby Franze Schuberta, Carla Nielsena, Bohuslava Martinů a Miloslava Kabeláče.

Do programu Pražského jara byl pravidelný dirigentský debut zařazen poprvé předloni. Jeho účelem je podporovat mladé dirigenty a dát jim šanci uvést se před mezinárodním publikem. S myšlenkou debutu přišel předseda umělecké rady Pražského jara, dirigent Jiří Bělohlávek.

Čtvrtou Kabeláčovou symfonii uvedl Jiří Rožeň s Cameratou Salzburg na dirigentské soutěži Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award 2015, v jejímž rámci vloni debutoval na slavném Salcburském festivalu.

"Hráči, publikum i porota přijali Kabeláčovu hudbu velice pozitivně, velmi se o ni zajímali. Rád bych jeho hudbu nadále propagoval," uvedl Rožeň, který momentálně zastává pozici asistenta šéfdirigenta Skotského symfonického orchestru BBC.

Mladý hudebník, považovaný za jeden z největších tuzemských dirigentských talentů posledních let, byl již ve čtrnácti letech přijat na Pražskou konzervatoř.

Rožeň byl později finalistou hned dvou světových dirigentských soutěží – londýnské Donatella Flick Conducting Competition a právě soutěžního klání přidruženého k Salcburskému festivalu.

Dle svých slov si Rožeň váží mnoha dirigentů – Claudia Abbada, Zubina Mehty, Herberta Blomstedta či z mladších Kirilla Petrenka. "Nechtěl bych mluvit přímo o vzoru, to svádí ke kopírování, a já bych byl nerad, aby se o mně mluvilo jako o klonu některého dirigenta," podotkl.

Zájem o festival Pražské jaro v posledních letech stoupá. Oba zahajovací koncerty 71. ročníku Pražského jara byly vyprodané již za první den předprodeje. Značný zájem je též o prolog festivalu 7. května v Rudolfinu, kde vystoupí korejský klavírista Čo Song-čin, letošní vítěz prestižní Chopinově soutěže.

Od 11. prosince, kdy byl prodej zahájen, již festival prodal 23 tisíc lístků, tedy 57 procent všech vstupenek.

Smetanovu Mou vlast s Českou filharmonií pro zahajovací koncert 12. května nastuduje estonský dirigent Paavo Järvi. Program festivalu bude tentokrát čítat 50 koncertů. Praha přivítá 14 orchestrů, 65 sólistů a dirigentů a 19 komorních souborů z 23 zemí.

Rozpočet Pražského jara se pohybuje mezi 80 až 85 miliony korun. Festival loni po čtrnácti letech přišel o generálního partnera, kterým byla Česká spořitelna. Novým generálním partnerem se stala společnost Česká telekomunikační infrastruktura a.s. (Cetin), za kterou stojí nejbohatší Čech Petr Kellner.

Související