V pražském Národním divadle bude mít ve čtvrtek premiéru inscenace opery Bohuslava Martinů podle surrealistické divadelní hry Georgese Neveuxe Juliette (Snář).

Právě v Národním divadle mělo dílo v březnu 1938 světovou premiéru pod taktovkou Václava Talicha a v režii Jindřicha Honzla.

Na nastudování nynější inscenace pracoval dirigent Jaroslav Kyzlink, designovaný hudební ředitel Opery Národního divadla. Režisérkou a scénografkou je Zuzana Gilhuus, která v Národním divadle operou Bohuslava Martinů debutuje.

„Juliette je pro mě metafora hledání vnitřní cesty. A je to hledání velmi bolestné. Vždy začíná vysněným ideálem, ale následná cesta za ním je mimořádně složitá. Opera nastoluje otázky, co je skutečné a opravdové a kde jsou hranice iluze,“ uvedla režisérka.

V hlavních rolích Michela se představí Jaroslav Březina a Peter Berger, v roli Juliette alternují Maria Kobielska a Alžběta Poláčková. Pro ni jde po Hrách o Marii o druhé setkání s hudbou Bohuslava Martinů.

"V opeře se projevují všechny charakteristické prvky tvorby Bohuslava Martinů, jsou zde všechny propojeny a povýšeny do jednoho velkého celku. Surrealistické libreto odpovídá době, má úžasný vtip a nadsázku, v samotné hudbě nacházíme nádherné lyrické plochy i jazzové názvuky a celá opera je dokonale instrumentovaná," uvedl dirigent Kyzlink.

S Juliette se do opery vrací kostýmní výtvarník Tomáš Kypta, který je spoluautorem výtvarné podoby populární Kouzelné flétny ve Stavovském divadle.

Autorem choreografie je Radim Vizváry, jenž na sebe upozornil svou prací pro loni premiérovanou inscenaci Janáčkova Z mrtvého domu.

Opera Juliette se aktuálně těší pozornosti i v zahraničí. Minulou sezonu ji uvedly v premiéře operní domy v Curychu a ve Frankfurtu nad Mohanem, na konci května je bude následovat berlínská Státní opera.

Následující operní premiérou Národního divadla bude Romeo a Julie Charlese Gounoda v hudebním nastudování Marca Guidariniho a v režii Slávy Daubnerové na scéně Státní opery v dubnu 2016.

Související