Zahajovací koncert letošního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude 5. září patřit Saskému státnímu orchestru pod taktovkou Christiana Thielemanna. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou bude Rudolfinum dále hostit například Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Gianandreou Nosedou, jenž doprovodí violoncellistu Jiřího Bártu.

"Festival zahajuje orchestrem, který je sice zeměpisně blízko a relativně dostupný, ale v hudebním světě je považován za velmi vzácné a nedostupné zboží," uvedl ve středu umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Saský státní orchestr Drážďany přednese díla Maxe Regera, Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse. V Beethovenově houslovém koncertu se jako sólista představí Nikolaj Znaider.

Dále na festivalu vystoupí houslista Gidon Kremer se souborem Kremerata Baltica či Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana, který bude program letošní Dvořákovy Prahy uzavírat.

Součástí festivalu bude také recitál ruského klavíristy Borise Berezovského.

Kurátorem Komorní řady je britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. Ten na "festival uvnitř festivalu" konaný v Anežském klášteře přizval například loňského kurátora Iva Kahánka a vůdčí osobnosti Společnosti komorní hudby Lincolnova centra v New Yorku, tedy violoncellistu Davida Finckela a klavíristku Wu-Chan.

V rámci komorní řady se uskuteční také písňový recitál tenoristy Pavla Černocha.

Festival letos nabízí všechny Dvořákovy symfonické básně na motivy Erbenovy Kytice a koncertní předehry v podání ČF. Koncert duchovní hudby představí v katedrále sv. Víta koncept spojující hudbu mistrů renesanční polyfonie se soudobou hudbou Johna Tavenera. V nabídce nechybí program pro rodinné publikum a debutový Den D věnovaný mladým umělcům.

ČF jako rezidenční orchestr festivalu představí v rámci série Dvořák Collection III všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry. S ČF vystoupí na koncertech americká houslistka Hilary Hahnová, barytonista Svatopluk Sem a Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

Podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře se rozpočet festivalu, který se letos koná podeváté, zvýšil o zhruba 2,5 milionu korun na přibližně 40 milionů korun. Vedle zisku ze vstupného ho kryje kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů.