Největší přehlídkou kvartetních souborů v Evropě bude letošní ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae, který stejně jako loni nabídne 35 koncertů ve 20 městech. Během nich tentokrát vystoupí 22 kvartetních souborů v čele s rezidenčním Pavel Haas Quartetem.

Ten v těchto dnech za své aktuální album s nahrávkou Smyčcových kvartetů č. 1 e moll Z mého života a č. 2 d moll Bedřicha Smetany obdržel ocenění BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby.

Mezinárodně nejúspěšnější tuzemský komorní ansámbl povede v rámci festivalu 21. až 23. června mistrovský kurz kvartetní hry na zámku v Moravském Krumlově.

Soubor vystoupí mimo jiné i na zahajovacím koncertu 1. června v mikulovském Zámeckém sále, kde zahraje Smyčcový kvartet č. 11 f moll Ludwiga van Beethovena a společně s americkým Dover Quartetem přednesou Oktet pro smyčce Es dur Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

"Pozvání na Concentus Moraviae vnímáme jako výjimečnou příležitost a možnost se komplexněji představit na domácí půdě. V takové míře se Pavel Haas Quartet v rámci České republiky ještě neobjevil a asi hned tak neobjeví," uvedl violoncellista souboru Peter Jarůšek.

Dramaturgickým zpestřením Concentus Moraviae bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Melody Makers Ondřeje Havelky 21. června v Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí.

Program festivalu bude již podruhé obohacen o akci Hudba na kole, která je určená hudbymilovným cyklistům a proběhne 11. června na česko-rakouském pomezí. V tomto roce tedy festival zavítá i do rakouského Retzu.

Za programem letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae stojí dlouholetý dramaturg Filharmonie Brno Jiří Beneš a skladatel a muzikolog Aleš Březina. "Řada koncertů překročí rámec standardního kvartetního obsazení a nabídne špičkovou komorní hudbu pro pět až osm nástrojů," podotkl Březina.

Festival s letošní tématem Shakespeare, Beethoven a česká kvartetní tradice je financovaný z veřejných i soukromých prostředků. Pracuje s rozpočtem přibližně deset milionů korun, o 750 tisíc korun více než loni.

Související