Kritická edice oratoria Epos o Gilgamešovi, což je první svazek ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, obdržela prestižní ocenění Best Edition 2016.

Pražské nakladatelství Bärenreiter, které knihu vloni vydalo, cenu od Německé asociace hudebních vydavatelů převzalo v pátek na hudebním veletrhu ve Frankfurtu.

Svazek byl spolu s dalšími devíti publikacemi vybrán Německou asociací hudebních vydavatelů. Ta cenu uděluje již od roku 1991.

"Těší mě, že Institut Bohuslava Martinů získal za svou dlouholetou práci nejvýznamnější německou cenu v oblasti hudební filologie. Přál bych stejný úspěch každému z více než deseti aktuálně rozpracovaných svazků Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů," uvedl editor oceněného svazku Aleš Březina.

Porota na publikaci ocenila především vysokou vědeckou a nakladatelskou kvalitu. Epos o Gilgamešovi obsahuje nejen propracovanou předmluvu s ukázkami korespondence mezi Bohuslavem Martinů a švýcarským dirigentem Paulem Sacherem, ale i související faksimile rukopisných zdrojů a alternativní verze různých pasáží.

Rozsáhlý projekt Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, stvrzující pozici tohoto skladatele jako klasika hudby 20. století, byl zahájen loni v dubnu. Dohromady má obsahovat více než sto svazků a vycházet bude přes půl století.

Česká obrazová kniha nazvaná To je Praha, kterou loni vydalo nakladatelství Baobab, pro změnu získala čestné uznání na světovém festivalu dětské literatury v italské Boloni. Autorkami knihy jsou spisovatelka Olga Černá a výtvarnice Michaela Kukovičová.

Titul To je Praha vyšel v české i anglické verzi. Kniha podle webových stránek nakladatelství zavádí malé čtenáře na pražské mosty, ostrovy, kopce, rozhledny, do parků i zahrad, do centra i na periferii. Zazní v ní i vyprávění o Golemovi, hrdinský příběh o zachránci československých židovských dětí Nicholasi Wintonovi nebo příběh o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Cena Bologna Ragazzi Award oceňuje knihy a nakladatelské počiny, které jsou inovativní, graficky zajímavé a dokážou zaujmout pozornost dětského čtenáře.

Související