James Levine, jenž čtyřicet let sloužil jako hudební ředitel Metropolitní opery v New Yorku, letos ze zdravotních důvodů odejde do důchodu. Instituce to oznámila ve čtvrtek.

Dvaasedmdesátiletý dirigent v posledních letech zápasí s Parkinsonovou chorobou a jinými zdravotními potížemi. Kariéru v Met završí na konci nynější sezóny 2015/2016. Poté jej instituce jmenuje svým emeritním hudebním ředitelem.

Levine bude s Met dál spolupracovat na programu, jenž má za cíl rozvoj mladých talentů.

Jeho nástupce ve funkci hudebního ředitele Metropolitní opera oznámí v nadcházejících měsících.

Levina, obrýleného muže s impozantní postavou a rozcuchanými vlasy, zbožňovali hudebníci, pěvci i diváci.

V Metropolitní opeře debutoval roku 1971, pět let nato se stal jejím hudebním ředitelem. Oddirigoval přes 2500 představení a nastudoval více než 85 oper – od těch klasických až po současná díla.

Poslední roky jej trápí zdravotní problémy. Roku 2011 si při pádu poranil páteř a od té doby je částečně paralyzován. Po dvouleté absenci se Levine do orchestřiště Met vrátil na invalidním vozíku.

Podle čtvrtečního vyjádření dirigent poslední dobou „zápasil s příznaky Parkinsonovy choroby, kvůli níž mu dělá stále větší potíže působit v Met při plném pracovním vytížení“.

Peter Gelb, generální ředitel Metropolitní opery, ve čtvrtek řekl, že „v operní historii nenajdeme dirigenta, který by měl srovnatelné zásluhy jako Jim během své epické dráhy v Met,“ jak uvedl.

Související