Pražská Státní opera ve čtvrtek uvede premiéru operní adaptace díla Williama Shakespeara Romeo a Julie z pera francouzského skladatele Charlese Gounoda.

V hudebním nastudování dirigenta Marca Guidariniho a v režii Slávy Daubnerové se v alternacích představí Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein a Martin Šrejma.

Inscenace se po šesti uvedeních ve Státní opeře přesune do Hudebního divadla Karlín. Po úspěchu nastudování Boitova Mefistofela loni v lednu je Romeo a Julie druhou spoluprací Guidariniho s Orchestrem Státní opery.

Vedení opery Národního divadla a Státní opery oslovilo pro režii Slávu Daubnerovou, která před dvěma lety připravila pro Novou scénu večer složený ze dvou kratších oper Dimitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark.

"Náš příběh se odehrává v Hotelu Verona, jehož majitelem je rodina Kapuletů. Hotel představuje stav jisté dočasnosti stejně, jako je dočasný stav zamilovanosti. Na stejném místě se na krátký čas protnou osudy několika lidi a v hotelu se stane tragédie," sdělila Daubnerová.

Podle sopranistky Kněžíkové nabízí její role nepřeberné množství výrazových prostředků. Během pár hodin musí divák zažít Julii bezstarostnou, zamilovanou, rozechvělou, vyděšenou, odhodlanou a v neposlední řadě odvážnou.

Následující operní premiérou Národního divadla bude Andrea Chénier autora Umberta Giordana v nastudování uměleckého ředitele opery Petra Kofroně a v režii Michala Dočekala. Premiéry jsou plánované na 5. a 6. května 2016 v Národním divadle.

Související