V existenční nouzi se ocitl Budapest Festival Orchestra vedený dirigentem Ivánem Fischerem. Těleso se světovým renomé, jež bylo vloni jednou z hvězd festivalu Pražské jaro, od komise na budapešťské radnici místo obvyklého grantu v přepočtu 22,5 milionu korun dostalo jen 5,2 milionu.

Orchestr již od té doby zrušil tři koncerty i turné a také odřekl celotýdenní program vystoupení v maďarských synagogách. O situaci informovala maďarská agentura MTI.

Video, v němž dirigent Fischer udělení grantů kritizuje, na YouTube během pár dnů zhlédlo téměř 35 tisíc lidí. "Vedení města s námi své rozhodnutí předem nekonzultovalo, ani nevzalo v potaz, do jaké situace nás tím dostane. Protože nám podporu snížilo uprostřed roku, byli jsme nuceni upravit program, jejž připravujeme s předstihem," uvedl Fischer.

Podle něj je snížení grantu v takové míře "nepřijatelné a nevhodné pro světově proslulý orchestr, který již několik dekád reprezentuje Budapešť ve světě a oživuje kulturní život v metropoli", jak uvedl.

Fischér dále posluchače orchestru vyzval, aby se k němu v sobotu 7. května přidali na demonstraci v hlavním městě.

Primátor Budapešti István Tarlós, zvolený za Fidesz a Křesťansko-demokratickou lidovou stranu, si za snížením grantu stojí. Podle něj je i příspěvek ve výši 23 procent původního grantu v dnešní době štědrý. Rozhodnutí města se neúspěšně snažila zvrátit opozice v čele s Csabou Horváthem, který za Maďarskou socialistickou stranu ve volbách kandidoval právě proti Tarlósovi.

Horváth podle serveru Nol.hu na zasedání rady vyzval budapešťského primátora, aby nahlas řekl, kdo orchestr vede. Tarlós prý tuto otázku nedokázal zodpovědět.

Podpora města je pro existenci Budapest Festival Orchestru klíčová, 65 až 85 procent jeho rozpočtu padne na honoráře, údržbu nástrojů či náklady na turné. Orchestr ale ještě dostává příspěvek od maďarské vlády ve výši v přepočtu 99,8 milionu korun. Ten ohrožený není.

Iván Fischer je hudebním ředitelem Budapest Festival Orchestra od roku 1983, kdy jej spolu s klavíristou Zoltánem Kocsisem založil. Orchestr původně zřizovala budapešťská radnice, později se transformoval na příspěvkovou organizaci, které radnice každoročně přispívá do rozpočtu.

"Iván Fischer považuje tradiční symfonické orchestry za dinosaury a ten svůj vede radikálně jinak. Budapest Festival Orchestra pořádá například půlnoční koncerty, při nichž posluchače rozsazuje mezi hudebníky, a členové orchestru se pravidelně věnují i vlastním projektům," napsaly o tělesu vloni Hospodářské noviny.

Související