Český klavírista Lukáš Vondráček se stal vítězem letošního ročníku mezinárodní klavírní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Na svém webu to oznámilo české velvyslanectví v belgické metropoli.

"Jsem velmi vděčný za vítězství. Byli zde velmi pozoruhodní hudebníci, kteří si všichni zasloužili vyhrát," uvedl po sobotním vyhlášení vítězů devětadvacetiletý opavský rodák Vondráček, svého času označovaný za zázračné dítě.

„Na klavír jsem začal hrát ve dvou letech. Jak to probíhalo, to vám bohužel neřeknu. Nejstarší mlhavé vzpomínky mám na jedno ze svých prvních veřejných vystoupení v Opavě. Měl jsem pod nohama bedničku, aby mi (nohy) jen tak nevlály ve vzduchu, a hrál jsem dětské skladby Schumanna a Čajkovského,“ vzpomínal Vondráček před třemi lety v rozhovoru pro časopis Harmonie.

V něm dále popsal, jak měl už na základní škole individuální plán a kromě klavíru se učil především angličtinu a němčinu. Když mu bylo osm let, zvítězil v soutěži Prague Junior Note. Ve třinácti začal studovat na Ostravské univerzitě, v patnácti debutoval s Českou filharmonií v Rudolfinu, o rok později hrál ve slavné newyorské Carnegie Hall.

Roku 2003 coby sedmnáctiletý účinkoval v dokumentárním filmu režisérky Hany Pinkavové. Před pár lety Vondráček dokončil studia na bostonské New England Conservatory.

Klavíristu, který žije v americkém Bostonu, měli Češi příležitost slyšet například roku 2011 na Dvořákově Praze, kde vystoupil s Královskou liverpoolskou filharmonií, nebo později na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného.

Belgický list La Libre Belgique poznamenal, že klavírista, jehož zjev se prý obvykle podobá karpatskému medvědovi, se na finálové vystoupení v Soutěži královny Alžběty hladce oholil a suverénně ovládl soutěž svou inteligentní a vyzrálou hrou s udivující technikou.

Vondráček v posledních týdnech hrál například Rachmaninovův Klavírní koncert č. 3 v Mexiku, na Tchaj-wanu nebo ve švédském Malmö. Vloni na podzim s Wichita Symphony Orchestra uvedl Brahmsův druhý klavírní koncert, Šostakovičův klavírní koncert č. 1 s Charlotte Symphony Orchestra anebo vystoupil ve francouzském Toulouse v rámci Festival International Piano aux Jacobins.

„Jestliže Vodráčkův recitál přesně reflektoval jeho umělecké dovednosti, nebude trvat dlouho, než o něm bude slyšet ve všech částech světa,“ napsal o klavíristovi vloni anglickojazyčný singapurský deník Straits Times.

Na jeho recenzenta Vondráček udělal dojem programem složeným z Brahmse, Smetany, Suka a Mozarta.

V Soutěži královny Alžběty roku 1956 zvítězil Vladimir Ashkenazy, který pak v letech 1996 až 2003 působil jako šéfdirigent České filharmonie. Právě Ashkenazy byl později jedním z učitelů Lukáše Vondráčka. Seznámil ho také s významnou agenturou Harrison Parrott, která mladého klavíristu zastupuje dodnes.

V minulosti se do finále soutěže z českých klavíristů dostali Stanislav Knor, Igor Ardašev a Jan Simon.