Po dlouhé těžké nemoci v obci Uccle nedaleko Bruselu v pondělí ve věku pětaosmdesáti let zemřel belgický muzikolog Harry Halbreich, významný propagátor české hudby a především díla Bohuslava Martinů.

Halbreich sestavil katalog děl Martinů, který je srovnatelný s katalogem děl Wolfganga Amadea Mozarta od Ludwiga Aloise Ferdinanda von Köchela. Podruhé vyšel v přepracované podobě v roce 2007 a stal se ve světě synonymem bádání o tomto skladateli.

O Halbreichově úmrtí ve středu informoval Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů.

"Hudbu Bohuslava Martinů objevil již ve svém mládí na jednom z koncertů bruselské filharmonické společnosti v roce 1948, na kterém zazněl pod taktovkou Rafaela Kubelíka Dvojkoncert Bohuslava Martinů. Byl to rozhodující den jeho života, od toho okamžiku se rozhodl věnovat hudbě," uvedl Březina.

Halbreich koncem 50. let dokončil studia na pařížské konzervatoři u skladatele Oliviera Messaiena a začal pracovat jako asistent ve firmě, která do Francie dovážela desky vydané nakladatelstvím Supraphon.

Do Prahy přijel poprvé v roce 1958 a nepřestal se do ní vracet. Byl ale také autorem monografií Oliviera Messiaena, Arthura Honeggera, Edgara Varése, zabýval se obšírně dílem Iannise Xenakise a Giacchinta Scelsiho, zasedal v porotách festivalů soudobé hudby a byl ředitelem Société Philharmonique de Bruxelles.

Belgický muzikolog patřil vedle Charlotte Martinů, dirigentů Charlese Mackerrase a Rafaela Kubelíka nebo exilového pianisty Rudolfa Firkušného k čestným členům Společnosti Bohuslava Martinů.

Související