Koncert komorní řady festivalu Dvořákova Praha v sobotu v zaplněném pražském Anežském klášteře nabídl klavírní díla, v nichž se představil také letošní kurátor cyklu – britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope.

Ve dvou Dvořákových kompozicích – Klavírním kvartetu č. 2 Es dur a Klavírním kvintetu č. 2 A dur – vystoupil rovněž klavírista Ivo Kahánek, tedy kurátor loňské komorní řady.

Klavírní kvartet č. 2 Es dur je Dvořákovým druhým a zároveň posledním dílem této nástrojové sestavy. Vznikl během pěti týdnů v roce 1889.

Klavírní kvintet č. 2 A dur měl premiéru v lednu 1988 v pražském Rudolfinu a stal se jednou z Dvořákových nejhranějších skladeb.

"Obě díla vyzařují kouzlo dvořákovské melodiky, jeho láskyplné využití lidových témat, neodolatelnou energii a svěžest," uvedl v programu koncertu Daniel Hope.

Sestavu sobotních interpretů doplnili violista a houslista Jakub Fišer, violista Paul Neubauer a violoncellistka Josephine Knightová.

Fišer vystudoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění. V současnosti je primáriem Bennewitzova kvarteta.

Rodák z Los Angeles s českými předky Neubauer patří k nejžádanějším violistům současnosti. Jeho hráčské kvality mu již v jednadvaceti letech umožnily stát se nejmladším koncertním mistrem v historii Newyorské filharmonie.

Renomovaná britská violoncellistka Knightová patří mezi nejvyhledávanější interpretky své generace. V oblasti komorní hudby často spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými sólisty a ansámbly.

Komorní řada v neděli v Anežském klášteře pokračuje "skrytým klenotem“, za který pořadatelé označují uvedení málo známé Dvořákovy písňové prvotiny Cypřiše v podání tenoristy Pavla Černocha a klavíristy Kahánka.

Festival Dvořákova Praha minulé pondělí v Rudolfinu zahájil Saský státní orchestr Drážďany pod taktovkou Christiana Thielemanna.

Uzavře ho 24. září Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana se sólistou Gilem Shahamem a díly Gioacchina Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského.