Lukáš Vondráček, letošní vítěz prestižní Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty, vystoupí 4. listopadu v pražském Rudolfinu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Pod taktovkou polského dirigenta Michala Nesterowicze zahraje Třetí klavírní koncert C dur Sergeje Prokofjeva.

Hostujícího dirigenta Nesterowicze s talentovaným klavíristou pojí už dřívější spolupráce.

"Absolvovali jsme spolu turné po Španělsku s Baskickým národním orchestrem a za pár týdnů nás čeká vystoupení v polské Lodži s tamní filharmonií. Michal je velmi seriózní, kvalitní dirigent s přirozenou autoritou," uvedl Vondráček, který je absolventem Hudební akademie v Katovicích, vídeňské konzervatoře a bostonské New England Conservatory.

Prokofjevův Třetí koncert je poměrně novou skladbou v klavíristově repertoáru.

"Co pro mě bylo určující pro zvládnutí tohoto či kteréhokoliv jiného díla, to nepovím, protože takto o hudbě neuvažuji. Každopádně od dob, kdy jsem cvičil deset hodin denně, už uplynula spousta let. V dnešním zápřahu by to jednak nebylo reálné a také si nemyslím, že by to bylo nutné. Často o hudbě přemýšlím, třeba v letadle. To mi někdy dá víc než dlouhé hodiny u nástroje," podotkl Vondráček.

Na koncertu ke dni nezávislosti Polska vedle Prokofjevova klavírního koncertu zazní Malá suita, jejímž autorem je Witold Lutoslawski, a Symfonie č. 5 e moll Petra Iljiče Čajkovského. Vystoupení v přímém přenosu odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava.

Poprvé od svého triumfu na bruselské Mezinárodní hudební soutěži královny Alžběty se Lukáš Vondráček v tuzemsku představil letos v červnu na charitativním koncertu v Betlémské kapli v Praze. Společně s ním vystoupil sólista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček se svými přáteli.

Související