Absolutní vítěz hudební soutěže Pražské jaro z roku 2004 a přední český klavírista Ivo Kahánek tento pátek vystoupí v rámci festivalu Zlatá Praha na Nové scéně Národního divadla.

Na přehlídce, jež už přes půl století představuje televizní hudební a taneční pořady, Kahánek nabídne premiéru dokumentu Můj pokus o mistrovský opus a netradiční recitál. Natočí jej Česká televize pro kanál ČT art.

"Můj pokus o mistrovský opus je unikátní cyklus, který více než konkrétního umělce zkoumá genezi tvorby a ukazuje, jak se interpret vyrovnává se svým úkolem," řekl Kahánek.

V dokumentu ukáže, jak zápolil s nacvičením Balady g moll Fryderyka Chopina. "I interpreti klasické hudby jsou lidé z masa a kostí a je spousta skladeb, při jejichž nácviku používají expresivní výrazy, narážejí na propady a nemohou s tím hnout," dodal šestatřicetiletý virtuos.

Dokument Můj pokus o mistrovský opus je stejně jako chystaný netradiční recitál podle Kahánka mimo jiné snahou "polidštit klasickou hudbu, která má punc jakési nedotknutelnosti".

Recitál s názvem Ivo Kahánek hraje a hovoří: Chopin, Smetana, Janáček, Debussy proto bude mít podobu netradiční talkshow o klasické hudbě. Hudba by v ní měla vyplnit necelých 60 procent času, zbytek bude autorské průvodní slovo Kahánka, který se pokusí přiblížit tvůrčí proces skladatele i interpreta.

"Budu vycházet z pravdivých údajů, ale pokusím se, aby to byla i trochu zábava. Mým cílem je malinkým dílem přispět k rozšíření klasické hudby mezi co největší množství lidí a zaujmout třeba i ty, pro které je příliš abstraktní a akademická," uvedl.

Ivo Kahánek, který se loni stal kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha, patří mezi nejvytíženější tuzemské umělce. Hned na začátku října vystoupí na festivalu Janáčkovo Brno. Zde se 9. října představí v Besedním domě s orchestrem PKF – Prague Philharmonia v Druhém klavírním koncertu Bély Bartóka.

O den později vystoupí ve Vile Tugendhat na recitálu Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních se sopranistkou Martinou Jankovou a barytonistou Romanem Hozou. 14. října jej pak na stejném místě čeká samostatný klavírní recitál.

"Vila Tugendhat nabídne domácí akustiku a bude to takový recitál malých forem, protože nejbližší divák bude ode mne tak metr a půl. Těším se na to," podotkl Kahánek.

Související