S uznávaným ruským klavíristou Kirillem Gersteinem zahájí Filharmonie Brno svůj nejvýpravnější cyklus zasazený do Janáčkova divadla.

Jde nejspíš o poslední abonentní řadu tohoto typu před rekonstrukcí budovy. Ta kromě opery a baletu Národního divadla Brno v příštích sezonách přinese omezení také filharmonikům.

Orchestr velké symfonické koncerty už dlouho pořádá v Janáčkově divadle. Besední dům kapacitně nedostačuje a nový sál se teprve staví.

"Koncertní cykly Filharmonie v divadle musíme přestěhovat do Besedního domu, což je velmi stísněný prostor. Nebude to lehké období, ale o to větší kontrast nás čeká za čtyři roky, po dokončení nového sálu," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Klavírista Gerstein s brněnskými filharmoniky vystoupí ve středu a ve čtvrtek v programu nazvaném Z Kytice a Aladina.

V jeho podání zazní pozdně romantický koncert Ferruccia Busoniho, který filharmonie uvede u příležitosti 150. výročí autorova narození.

"V tomto výjimečném, virtuózním a vzácně uváděném díle se sólista a orchestr spojí s mužským sborem, přednášejícím zhudebněné verše z Oehlenschlägerova dramatu Aladin," popsal dramaturg Vítězslav Mikeš v narážce na dílo dánského romantického skladatele Adama Oehlenschlägera a jeho dílo z roku 1805. 

"V první půli večera zazní Svatební košile, erbenovská balada zhudebněná Bohuslavem Martinů, původně začleněná do baletu Špalíček. Půjde o světovou premiéru kritické edice tohoto díla," doplnil Mikeš.

Abonentní cyklus Filharmonie v divadle pokračuje 8. a 9. prosince violoncellovým koncertem čínského hvězdného skladatele Tan Duna. Skladbu nazvanou The Map provede Brit Matthew Barley. "Jde vlastně o dialog sólisty a orchestru s tradičními čínskými hudebníky, kteří hrají na videu," uvedl dramaturg.

Po přestávce si na své přijdou příznivci romantické klasiky – moderní Tan Dunův počin vystřídá opus Modesta Musorgského Obrázky z výstavy v barvitě efektní orchestrální úpravě Maurice Ravela.

V lednu a únoru Filharmonie Brno v Janáčkově divadle uvede ještě tři další programy, každý dvakrát.

Související