Od středy do pátku bude Česká filharmonie vystupovat v pražském Rudolfinu pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Jako sólisté se všechny tři večery představí violoncellisté Václav Petr, Ivan Vokáč a Eduard Šístek.

Ti se před třemi lety přihlásili do konkurzu na koncertního mistra violoncell. „Přestože zvítězil Václav Petr, podařilo se České filharmonii udržet i oba zbývající skvělé violoncellisty, Ivana Vokáče a Eduarda Šístka. Dnes jsou všichni tři již stálými členy naší violoncellové skupiny,“ uvádí filharmonie na svém webu.

Na koncertech zazní Adagio z nedokončené Symfonie číslo 10 Gustava Mahlera, Concerto grosso pro tři violoncella, jehož autorem je polský skladatel Krzysztof Penderecki, a Symfonie D dur zvaná Haffnerova Wolfganga Amadea Mozarta.

Pendereckého skladba z let 2000 až 2001 formálně odkazuje k barokní formě corelliovského typu. V úvodu se představují sólové nástroje, následuje harmonická část se sólem lesního rohu, divoký pochod, plačtivé adagio, groteskní giocoso, snivé nocturno s houslovým sólem a přes rychlejší intermezzo pak kompozice dospěje do finále s kadencí pro všechny tři sólisty.

O přestávce středečního koncertu se uskuteční vernisáž výstavy o prvorepublikovém řediteli filharmonie Jaromíru Židovi, složené z dokumentů a fotografií. K vidění bude ve foyer i v dalších dnech.

Jaromír Žid, který žil v letech 1892 až 1981, byl jednou z výrazných osobností československého hudebního života mezi dvěma světovými válkami. Pěvecká vášeň a obdiv k mimořádným uměleckým osobnostem, za nimiž cestoval po celé Evropě, jej přivedly k založení a vedení umělecké agentury Bel Canto.

Na Židovo pozvání do Prahy ve 20. a 30. letech přijeli Arthur Rubinstein, Sergej Rachmaninov, Yehudi Menuhin či Nathan Milstein.

V letech 1932 až 1945 byl Žid ředitelem České filharmonie. Organizoval velké zájezdy do Británie, Francie a Belgie. Po únoru 1948 nesměl Žid podnikat a v roce 1957 stanul před soudem za údajnou špionáž pro anglickou kontrarozvědku a nedovolené operace s cennými papíry. Byl odsouzen a strávil několik let ve vězení.

Související