Mladý český tenorista Petr Nekoranec v pátek zvítězil v jedné z nejvýznamnějších pěveckých soutěží, Mezinárodní soutěži Francesca Viňase pořádané v Barceloně.

O úspěchu českého pěvce informovala Alena Nachtigalová z umělecké agentury Nachtigall Artists.

Kromě hlavní ceny Nekorancovi cenu pro nejlepšího tenora udělil legendární pěvec Plácido Domingo. Další cenu český pěvec obdržel také od vedení divadla Teatro Real de Madrid.

"Prý jsem hrál všemi barvami a myslím, že jsem nebyl daleko od infarktu. Nikdy v životě jsem nebyl tak nervózní," popsal Nekoranec v rozhovoru pro server OperaPlus.cz své pocity z vyhlašování cen. Jeho finálovou árií byla Je crois entendre encore z Bizetových Lovců perel.

V neděli večer Nekorance čeká ještě koncert vítězů. Ten bude v přímém přenosu od 18 hodin vysílat rozhlasová stanice Catalunya Música.

Soutěže se letos zúčastnilo 550 mladých pěvců z celého světa, kteří předzpívali v předkolech v evropských a amerických divadlech. Do Barcelony pak přijelo 100 soutěžících, 21 se jich dostalo do finále.

Druhou cenu si vybojovala sopranistka Adriana Gonzálesová z Guatemaly, třetí skončil španělský barytonista Carles Pachón.

V porotě usedli ředitelé a další osobnosti z velkých operních domů – pořádajícího Gran Teatre del Liceu, milánské La Scaly, moskevského Velkého divadla, londýnské Covent Garden či Metropolitní opery v New Yorku.

Soutěž byla založena v roce 1963 na památku slavného katalánského tenoristy Francesca Viňase, jenž žil v letech 1863 až 1933, a koná se každý rok v Gran Teatre del Liceu v Barceloně.

Na soutěži spolupracují velké světové operní domy, v nichž se konají předkola. Mezi předchozími vítězi jsou Jelena Obrazcovová (1970), Sumi Jo (1985), Olga Borodinová (1989), Violeta Urmanová (1992) nebo Željko Lučić (1997).

Čtyřiadvacetiletý Nekoranec už má za sebou několik úspěchů v mezinárodních soutěžích. V srpnu 2015 se probojoval do semifinále významné Mezinárodní pěvecké soutěže královny Sonji v Oslu a v září 2014 obsadil druhé místo v Mezinárodní pěvecké soutěži ve francouzském městě Toulouse.

V letech 2014 až 2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně té titulní v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring.

Za roli Alberta Herringa loni v listopadu v Mnichově získal Bavorskou uměleckou cenu. V současné době je Nekoranec frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat.

Petr Nekoranec studoval zpěv na Konzervatoři Pardubice a je žákem Jarmily Chaloupkové.

Nekoranec brzy vystoupí i v Praze – 25. dubna na koncertu nazvaném Ave Maria v kostele sv. Šimona a Judy, který pořádá FOK, a 15. května na Novoměstské radnici spolu s kolegy z Operního studia Bavorské státní opery.

Související