Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria je mezi třemi alby, která byla nominována na cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby.

Smetanovo trio tuto cenu získalo už v roce 2007 za tehdejší album Dvořákových trií.

Veřejné hlasování začalo 20. ledna a skončí 24. února. Vítězové jednotlivých kategorií budou oznámeni 19. dubna.

"Jedná se druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po 'Oscarech klasické hudby', ocenění měsíčníku Gramophone," uvedl Matouš Vlčinský, šéfproducent klasické hudby Supraphonu, který desku vydal.

„Odborná porota nejdříve v každé kategorii vybrala tři alba a o vítězích bude nyní rozhodovat veřejnost," doplnil Vlčinský.

Cenu BBC Music Magazine Award dostalo v roce 2007 také Kvarteto Pavla Haase, a to jako objev roku.

Smetanovo trio tvoří klavíristka Jitka Čechová, houslista Jiří Vodička a violoncellista Jan Páleníček.

Původní Smetanovo trio, založené ve 30. letech 20. století Josefem Páleníčkem a po roce 1945 působící pod jménem České trio, patřilo k nejvýznamnějším českým souborům.

Nynější trio hraje klavírní díla nejen od Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, ale také od Johannese Brahmse, Franze Schuberta a mnoha dalších skladatelů.

Nominovaný komplet klavírních trií Bohuslava Martinů podle producenta Vlčinského skýtá jedinečný vhled do vývoje skladatelovy neustále se proměňující hudební řeči od 30. do 50. let. Zároveň jde o výpověď o samotném Martinů jako člověku a o jeho myšlení.