Klasiku, operu, jazz i cikánskou hudbu nabídne letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Vystoupí na něm tuzemská interpretační špička včetně pěvců Dagmar Peckové a Adama Plachetky, klavíristy Ivo Kahánka či sborů všech tří národních divadel.

Ze zahraničí přijedou mladý německý violoncellista Julian Steckel, sopranistka Valentina Nafornitsa nebo tenorista Pak Sung-kju. Festival se uskuteční ve dnech 16. června až 6. července.

"Chceme festival držet jako místo, kde bude mít návštěvník jistotu, že se setká s českými díly, která se stala světovými," uvedl prezident festivalu a dlouhodobý člen správní rady Pavel Kysilka.

Dvě desítky festivalových dnů nabídnou 36 programů. Program začne 16. června na zámeckém nádvoří koncertem České filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova. Filharmonici přednesou hudbu Smetany a Čajkovského a Brahmsův houslový koncert se sólistou Josefem Špačkem.

Tradiční Velké finále pak 6. července nabídne výběr slavných operních sborových scén v podání Sboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity Brno za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Mezi šesticí operních titulů budí pozornost Národní divadlo moravskoslezské s novou inscenací Smetanova Tajemství a Rossiniho opery Lazebník sevillský!!! v originálním českém přebásnění Jaromíra Nohavici.

Součástí programu bude vystoupení Filharmonie Brno pod vedením Tomáše Netopila s Mahlerovou Symfonií č. 1 Titan či koncert orchestru Česká sinfonietta s hornistou Radkem Baborákem. Těleso uvede Berliozovu Fantastickou symfonii.

Stočlenný Budapešťský cikánský symfonický orchestr bude na festivalu parafrázovat díla klasických autorů.

Festival letos představí další operní dům, tentokrát Vídeňskou státní operu se sólisty Valentinou Nafornitou, Rachel Frenkelovou a Adamem Plachetkou.

Bohatě zastoupena bude vokálně-instrumentální tvorba. Například ke třístému výročí Jana Václava Stamice bude uvedena jeho Missa Solemnis. Originální verze i ozvěny jazzu, swingu a ragtime zazní v Koncertu na přání s Vojtěchem Dykem, dívčím triem The Puppini Sisters a B-Side Bandem. V koncertu Hommage á Jazz se představí významný trumpetista Arturo Sandoval.

Vloni festival Smetanova Litomyšl skončil s přebytkem dva miliony korun. Akci navštívilo 26 148 lidí, výnos ze vstupného dosáhl zatím rekordní částky 14,3 milionu korun.

Smetanova Litomyšl počítá s vyrovnaným rozpočtem 36 milionů korun. Zhruba 40 procent příjmů tvoří výnos ze vstupného, dotace asi 27 procent, důležité jsou také dary mecenášů a partnerů festivalu.

Související