Národní divadlo moravskoslezské uvede komorní operu Benjamina Brittena zvanou Zneuctění Lukrécie. Režíruje ji ředitel divadla Jiří Nekvasil.

Premiéra se uskuteční tento čtvrtek, 16. února, v Divadle Antonína Dvořáka, reprízy proběhnou v sobotu 18. a ve středu 22. února.

Dvouaktová komorní opera vznikla v roce 1946 podle francouzského dramatu Andrého Obeyho Le Viol de Lucrèce.

"Jedna z nejslavnějších komorních oper byla šita na míru Brittenově operní společnosti a ještě předtím, než byla uvedena, byla cenzurována a označena za silně obscénní," uvedla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Dodala, že děj opery se opírá o historickou skutečnost. "Lukrécie, žena římského šlechtice Tarquinia Collatina, spáchala sebevraždu poté, co byla znásilněna synem posledního římského krále etruského původu," doplnila mluvčí.

Podle ní příběh nese lidské a morální sdělení. Jde o dílo, které posluchače dokáže naplnit i svým sugestivním závěrem neseným v křesťanském duchu. 

Ostravská verze Zneuctění Lukrécie nabídne mezinárodní obsazení. Ve čtyřech hlavních rolích se představí česká operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová, americký pěvec Jorge Garza, Rakušan Thomas Weinhappel a mezzosopranistka chorvatského původu Janja Vuleticová. Ta v roce 2008 vyhrála prestižní soutěž francouzské televize Mezzo právě za ztvárnění role Lukrécie.

V Brittenově osobité instrumentaci pro komorní orchestr se představí koncertní mistři a vedoucí skupin orchestru opery Národního divadla moravskoslezského.

Scénu postavil Jakub Kopecký. Kostýmy navrhla Simona Rybáková. Soubor operu nastudoval v anglickém originále s českými titulky, vycházel z překladu Ivony Cindlerové.