Sopranistka Aida Garifullina při svém prvním vystoupení v České republice nadchla publikum ve vyprodané Smetanově síni pražského Obecního domu.

Sólistka Vídeňské státní opery v pátek za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia, vedeného německým dirigentem Jochenem Riederem, zazpívala známé árie a romance. Nechyběla mezi nimi díla Antonína Dvořáka.

Orchestr zahájil koncert předehrou k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky. Devětadvacetiletá pěvkyně si publikum, v němž bylo mnoho ruskojazyčných návštěvníků, získala hned prvním výstupem. Tím byla árie carevny Aris Šemachanské z opery Zlatý kohoutek Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova.

Umělkyně pocházející z Kazaně v Tatarstánu vyvolala dlouhotrvající aplaus zařazením děl Antonína Dvořáka, zejména árie Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusalka.

Na závěr první části koncertu zazněla Polonéza z opery Oněgin Petra Iljiče Čajkovského a árie Ukolébavka z jeho dalšího díla Mazepa.

Druhou část koncertu otevřela předehra k opeře Gioacchina Rossiniho Straka zlodějka. Dále orchestr s pěvkyní provedl díla Giuseppa Verdiho, Giacoma Pucciniho, Vincenza Belliniho, Ruggera Leoncavalla a Charlese Gounoda.

Garifullina studovala zpěv na univerzitě ve Vídni, kde se již během studií představila ve Státní opeře. Ohromila publikum ve slavné Aréně v italské Veroně, kde také získala první cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži Plácida Dominga.

Úspěch slavila v prestižní londýnské Wigmore Hall. Byla pozvána, aby zpívala na vídeňském Plese v Opeře, na galapředstavení před finále fotbalové Ligy mistrů v Miláně či slavnostním koncertu pod Eiffelovou věží v Paříži.

Životní partnerka bývalé světové tenisové jedničky Marata Safina se uvedla i v Hollywoodu. V roli zpěvačky Lily Pons, největší hvězdy Metropolitní opery své doby, zpívala skladbu The Bell Song ve filmu Božská Florence s herečkou Meryl Streepovou. Garifullina je současnou nositelkou titulu Nejlepší ruská operní umělkyně.

Do České republiky se pěvkyně vrátí 14. září na koncert v rámci festivalu Dvořákova Praha, kde s Českou filharmonií pod taktovkou jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka zazpívá sopránový part ve Dvořákově Requiem.