Dokumentární film nazvaný Barenboim, Smetana, Má vlast mapuje přípravy proslulého dirigenta Daniela Barenboima a Vídeňských filharmoniků na provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany. Uvedou ho na letošním zahájení festivalu Pražské jaro.

Režisér Martin Suchánek v dokumentu mimo jiné zachycuje Barenboimovu důkladnou práci s orchestrem. Natáčení vyvrcholí 12. května zahájením Pražského jara.

Premiéra filmu se uskuteční u příležitosti mezinárodního filmového festivalu Zlatá Praha na podzim 2017.

"Dokument skládáme z velkého množství natočeného materiálu a jsme ve fázi, kdy máme nahrubo sestavenou jeho kostru. Máme postavenou dramaturgickou linku a nyní to budu čistit, šperkovat a cizelovat," řekl režisér Suchánek.

„Ještě budeme samozřejmě točit v květnu na Pražském jaru, den předtím na koncertu v Mnichově a máme ještě takovou ideu, že pana dirigenta odvezu do Jabkenic, kde bude naladěný klavír, na který hrál Smetana a za který se on posadí, a uvidíme, co z toho vznikne," dodal Suchánek.

Barenboim v dokumentu zdůraznil, že téma vlasti je v dnešní době stejně aktuální jako v době Smetanově. Úzce se dotýká i jeho samotného, protože se angažuje v lidskoprávních a politických otázkách.

Barenboim založil například West-Eastern Divan Orchestra, v němž vedle sebe hrají mladí hudebníci z Izraele a Palestiny.

"Pokud mohu předjímat, myslím, že výsledek bude nesmírně zajímavý a atraktivní nejen pro milovníky hudby. Je to vlastně prostá studie dirigentovy práce, oproštěná od příkras a vysvětlujících komentářů. Je to objevování světa, do kterého se málokomu podaří nahlédnout," řekl režisér Suchánek, jehož výtvarné vidění světa ovlivnil jeho otec, malíř a grafik Vladimír Suchánek.

Mnohé oceňované snímky Martina Suchánka se tematicky dotýkaly světa vážné hudby. Šlo například o portréty českých muzikantů Legenda jménem Kubelík (1999); Antonín Dvořák – Deo Gratias (2001); Václav Talich – Sebevědomí a pokora (2004) a Ecce homo – Bedřich Smetana (2004).

Barenboimova účast na zahajovacím koncertu festivalu Pražské jaro je výsledkem několikaletého vyjednávání. Slavný dirigent pojal přípravy důkladně. Nechal si zaslat videozáznam slavné interpretace Rafaela Kubelíka z Pražského jara 1990 a Smetanovu Mou vlast zařadil na program abonentního koncertu Berlínského Státního orchestru 12. a 13. prosince 2016 v Berlíně.

Poté dílo nastudoval s Vídeňskými filharmoniky a uvedl na koncertech ve Vídni, Paříži a Kolíně nad Rýnem. S Vídeňskými filharmoniky Mou vlast zahraje v předvečer festivalu 11. května v Mnichově.

Pobyt Barenboima v Praze nebude spojen jen se samotným koncertem. Měl by navštívit i muzeum Myslivny v Jabkenicích či hrob Rafaela Kubelíka na Slavíně.

Související