Rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová a mexický tenorista Ramón Vargas zahájí Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. Ten od 14. července do 5. srpna nabídne 19 koncertů.

Vystoupí mimo jiné violoncellista Mischa Maisky nebo Radka Fišarová s poctou Edith Piaf, uvedla mluvčí festivalu Kateřina Viktorová.

Rozpočet krumlovského festivalu činí několik desítek milionů korun, přesné číslo pořadatelé neuvedli.

Festivalový program zahrne klasickou hudbu, muzikál i šanson. V Pivovarské zahradě přehlídku otevře operní galakoncert Gheorghiuové a Vargase, který v Krumlově zpíval už v roce 2011.

"Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Je to neskutečné místo, kvalita festivalu je velmi vysoká, proto se vracím velmi rád," řekl Vargas, který v současnosti žije a působí ve Vídni.

Na koncertě zazní skladby Verdiho, Gounouda, Pucciniho, Bizeta či Dvořáka, zpěváky doprovodí orchestr PKF.

Novinkou letošního ročníku bude závěrečný večer v zámecké zahradě. První část se odehraje u barokní fontány a druhá v anglickém parku, kde barokní hudbu zahrají trumpetista Marek Zvolánek a soubor Barocco sempre giovane.

"Tečka festivalu se odehraje u jezírka, kde diváky za zvuků Händelovy Hudby k ohňostroji čeká slavnostní ohňostroj," řekl prezident festivalu Jaromír Boháč.

Klasická hudba oživí zámeckou jízdárnu, Maškarní sál a Klášterní kostel. Představí se klavírista Javier Perianes, houslista Julian Rachlin, kterého doprovodí Jihočeská filharmonie, violoncellista Mischa Maisky, houslista Bohuslav Matoušek a soubor Schola Gregoriana Pragensis.

Zazní také madrigaly Claudia Monteverdiho, od jehož narození v květnu uplyne 450 let.

Festival v Krumlově se věnuje i jiným žánrům. Třeba soubor Janoska Ensemble smíchá klasiku s jazzem i popem, v jeho podání zazní třeba Paganiniho Capriccio č. 24 prolnuté prvky hudby Michaela Jacksona.

Přehlídka slibuje ještě takzvaný Irský večer, muzikálové zpěváky z Broadwaye a Radka Fišarová přijede s poctou Edith Piaf, jejíž písně díky představení Edith – vrabčák z předměstí zpívá sedmnáct let.

"Časem nás však zaujali i Charles Aznavour, Jacques Brel nebo Mireille Mathieu. Poté jsme začali objevovat krásné české texty či zhudebněné básně Jiřího Žáčka. V našem programu najdete i slavné filmové melodie. Rozhodně ale nehrajeme patetický dramatický šanson, naopak jsme se do něj snažili přimíchat humor a nadhled," řekla Fišarová.

Vstupenky na 26. ročník festivalu se již prodávají, program se ale může ještě změnit. "Třeba tak, že by se některé koncerty zrušily. Závisí to na finanční kondici festivalu," dodala mluvčí Viktorová.

Související