Významný lotyšský dirigent Andris Nelsons se rozhodl následovat svou ženou a podobně jako ona odstoupil z chystané inscenace Pucciniho Toscy v newyorské Metropolitní opeře.

Met v pondělí oznámila, že osmatřicetiletého Nelsonse vystřídá čtyřiasedmdesátiletý dirigent James Levine, dlouholetý hudební ředitel Met. Ta bude Pucciniho Toscu v sobotu 27. ledna příští rok živě přenášet také do šestnácti českých biografů.

Jak upozorňuje agentura AP, šéfdirigent Bostonského symfonického orchestru a od příští sezony také lipského Gewandhausorchestru Andris Nelsons se z inscenace Toscy rozhodl odstoupit krátce poté, co totéž učinila jeho žena, sopranistka Kristine Opolaisová.

Ta měla zpívat titulní roli žárlivé pěvkyně, kterou nakonec přebrala Sonja Jončeva. Ze závazků ji kvůli tomu uvolnila Vídeňská státní opera.

Oficiálně vzato Opolaisová od inscenace odchází z osobních důvodů.

Podle agentury AP se však pěvkyně rozhodla poté, co na nedávných oslavách Met podprůměrně zazpívala slavnou sopránovou árii Vissi d’arte z druhého dějství Toscy.

Také deníky New York Times či Financial Times poslední dobou psaly o tom, že Opolaisová dnes podává spíš průměrné až podprůměrné výkony.

Její odstoupení je o to bolestivější, že právě Met do této lotyšské pěvkyně v posledních letech hodně investovala a pomohla jí ke slávě, dodávají New York Times.

Současnou formu Opolaisové budou moci brzy posoudit sami Češi – pěvkyně bude ve čtvrtek 7. září hvězdou festivalu Dvořákova Praha, kde zazpívá Dvořákovo Stabat Mater.

Zpráva o odchodu Opolaisové z Toscy v Met je o to zajímavější, že jde již o několikátou změnu obsazení.

Roli Tosčina milence Cavaradossiho už dříve odřekl tenorista Jonas Kaufmann, který se prý nechtěl na tak dlouho vzdálit od rodiny v Evropě. Nahradil ho Vittorio Grigolo, který roli stejně jako Sonja Jončeva zazpívá vůbec poprvé.

Z původně oznámeného obsazení hlavních rolí tak zůstávají už jen basbarytonisté Bryn Terfel v roli ničemného Scarpia a Patrick Carfizzi coby Kostelník. Inscenaci, která má trvat téměř tři hodiny včetně dvou přestávek, režíruje skotský sir David McVicar.

Dirigent James Levine, který přípravy Toscy nyní přebírá, už má s dílem značné zkušenosti. Pucciniho operu poprvé dirigoval roku 1971. „Vrátil Tosce dramatické napětí, které v orchestřišti Met často chybělo,“ napsal v recenzi tehdejší inscenace deník New York Times.

Od 31. prosince letošního roku do 27. ledna bude Levine nynější Toscu dirigovat devětkrát – právě poslední uvedení se bude přenášet do kin, dodává agentura AP.

Deník New York Times již dříve napsal, že nadcházející Toscu v newyorské Met operní publikum napjatě sleduje. Generální ředitel Met Peter Gelb zkraje svého mandátu z repertoáru odstranil původní ověřenou inscenaci Franca Zeffirelliho, kterou nahradil sexuálně explicitnější verzí dnes již nežijícího francouzského režiséra Luca Bondyho. Mnoho posluchačů tím odradil, tvrdí americký deník.

James Levine, který je kvůli zdravotním potížím dlouhodobě upoután na invalidní vozík, vloni kvůli svému zdraví opustil roli hudebního ředitele Met. Nadále ale zůstává jedním z nejčastějších spolupracovníků newyorské instituce.

Příští sezonu bude Levine v Met dále dirigovat Mozartovu Kouzelnou flétnu a tři Verdiho díla - skladbu Requiem a opery Trubadúr a Luisu Millerovou.

Kouzelnou flétnu budou česká kina přenášet 14. října 2017, Verdiho Luisu Millerovou uvedou 14. dubna 2018.