Turné venezuelského dirigenta Gustava Dudamela po USA, kde ho měl za přispění státu doprovodit Venezuelský národní mládežnický orchestr, bylo zrušeno.

Dudamel, jenž patří ke kritikům tamního prezidenta Nicoláse Madura, to oznámil v pondělí. Zrušení šňůry mu prý zlomilo srdce.

Šestatřicetiletý dirigent patří k největším venezuelským celebritám. Důvod zrušení turné neudal. Došlo k němu však krátce poté, co dirigent zostřil kritiku venezuelské vlády za to, jak potlačuje opoziční protesty.

„Zlomilo mi srdce zrušení turné orchestru po čtyřech amerických městech. Můj sen o tom, že si s těmito úžasnými mladými hudebníky zahraji, se teď splnit nemůže,“ napsal Dudamel na Twitteru.

„Budeme dál hrát a bojovat za lepší Venezuelu a lepší svět,“ dodal.

Venezuelský list El Nacional o víkendu napsal, že turné dal zrušit úřad prezidenta Nicoláse Madura. Oficiálně to však potvrzeno nebylo a například britská BBC upozorňuje, že náklady na cestu celého symfonického orchestru do USA mohou být zkrátka příliš vysoké v době, kdy venezuelské vládě dochází devizové rezervy.

Expresivní dirigent Dudamel je od roku 1999 uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Simóna Bolívara, o deset let později nastoupil na stejnou pozici u prestižní Losangeleské filharmonie. S ní nedávno prodloužil smlouvu do roku 2022.

Kromě toho však dirigent vede Venezuelský národní mládežnický orchestr. Právě s ním měl v září vystoupit na čtyřech místech v USA včetně slavného kalifornského amfiteátru Hollywood Bowl.

180 mladých členů orchestru na turné cvičilo po dobu tří měsíců, upozornila BBC.

Letos Dudamel, jehož hvězda strmě stoupá, učinil další významný krok, když 1. ledna dirigoval tradiční Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Stal se nejmladším dirigentem v historii, jemuž se této pocty dostalo.

Venezuelou už čtvrtým měsícem otřásají protivládní protesty, v jejichž důsledku zemřelo více než 120 lidí včetně osmnáctiletého violisty Dudamelova orchestru Armanda Cañizalese.

Dirigent o politické situaci v zemi prvně promluvil v květnu právě po Cañizalesově úmrtí. Tehdy v otevřeném dopisu vyzval vládu, aby „naslouchala lidu“.

Znovu se ozval v červenci, kdy v listech New York Times a El País publikoval komentář.

Kritizoval v něm nově zřízené Ústavodárné shromáždění, které na příkaz prezidenta Madura převzalo moc parlamentu, a dodal, že Venezuelané si „zoufale přejí mít rovnocenná, neodpiratelná práva a základní životní potřeby“.

„Vítej v politice, Gustavo Dudamele, ale chovej se slušně a nenech se svést k tomu, abys kritizoval architekty úžasného hnutí mladých chlapců a dívek,“ reagoval prezident Maduro v narážce na venezuelský vládní hudebně-vzdělávací program El Sistema, jenž poskytuje hudební výchovu dětem ze sociálně deprivovaných rodin.

Právě v programu El Sistema byl vyučen zesnulý mladý muzikant Cañizales a kdysi jím prošel i sám Dudamel.

Venezuelský národní mládežnický orchestr, jenž měl vystoupit v USA, je s El Sistemem volně propojen.

Prezident Maduro dirigenta dále kritizoval za to, že žije v zahraničí. „Nežiji v cizině, to máš pravdu. Nikdo z nás nežije v cizině, ani v Madridu, ani v Los Angeles. Kde žijeme? Přece ve Venezuele. A pracujeme pro Venezuelany,“ dodal Maduro, jenž je tvrdým kritikem „imperialistických Spojených států“ a dává jim za vinu mnoho problémů své země.

Už tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi tento měsíc vyostřil americký prezident Donald Trump, když nevyloučil, že Amerika by mohla ve Venezuele vojensky zasáhnout.