Středeční koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v zaplněné Valdštejnské zahradě na pražské Malé Straně tradičně předznamenal zahájení 83. sezony.

V senátních zahradách, kam bylo volné vstupné, posluchači aplaudovali filmovým skladbám i tvorbě klasických skladatelů.

Zahajovací koncert FOK pod vedením Pietariho Inkinena se uskuteční 13. září v Obecním domě.

Ve středu orchestr řídil dirigent Jan Kučera. Vystoupení začal Fanfárový pochod Františka Zity. Blok klasické hudby pak obsáhl díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Georgese Bizeta a Hectora Berlioze.

Posluchači se také dočkali Šavlového tance ze slavného baletu Arama Chačaturjana Gajané.

Stovky posluchačů různého věku, z nichž mnozí v teplém počasí hledali úlevu ve stínu zahradních keřů, si na závěr vyslechly výběr z filmové hudby Johna Williamse.

Zazněly také melodie Elmera Bernsteina z filmu Sedm statečných a Na sever severozápadní linkou od Bernarda Herrmanna.

FOK vystoupil ve Valdštejnské zahradě poprvé 21. května 1949 s dirigentem Václavem Smetáčkem.

Koncerty ve Valdštejnské zahradě v 50. a 60. letech patřily k letním povinnostem orchestru. O jednom z nich povídku Prokopnutý buben napsal Bohumil Hrabal.

Tradici se podařilo obnovit v roce 2014.

Třiaosmdesátá sezona FOK bude oficiálně zahájena 13. září v Obecním domě, kde orchestr nabídne Romanci pro housle a orchestr č. 1 G dur a Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena s hostujícím sólistou Pinchasem Zukermanem.

Ve druhé části večera FOK provede symfonickou suitu Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova.

V této sezoně vyvrcholí spolupráce s šéfdirigentem Inkinenem a rezidenčním umělcem Josém Curou. Vedení orchestru usiluje o prodloužení angažmá finského dirigenta.

Pokračovat ve spolupráci chce také argentinský pěvec Cura, který chce podle svých slov zůstat "v roli hosta navždy".

Koncertní sezona 2017/2018 mimo jiné nabídne návrat amerického pianisty Garricka Ohlssona, pokračování angažmá nizozemského hlavního hostujícího dirigenta Jaca van Steena, adventní koncerty s Hradišťanem a recitál pěvce Štefana Margity.

FOK v české premiéře provede chorální symfonii Kullervo od Jeana Sibelia, která připomene 100 let nezávislosti Finska.

Projekci oscarového snímku Obchod na korze Pražští symfonici doprovodí živou hudbou Zdeňka Lišky, příznivci houslí se mohou těšit na recitál Julie Fischerové či na houslové gala v režii Pavla Šporcla, který se nově stal tváří edukativních programů FOK.

Od roku 1952 funguje FOK jako reprezentační těleso hlavního města Prahy. Jeho domovskou scénou je Obecní dům.

Související