Orchestr Berg toto pondělí vystoupí ve velkém sále Domoviny v pražských Holešovicích pod taktovkou Petera Vrábela. Na programu je koncert nazvaný Súrja namaskár – Pozdrav slunci.

Hostem vystoupení věnovaného východním filozofiím a józe bude pěvkyně Soňa Červená.

Název koncertu odkazuje k jednomu z nejznámějších jógových cvičení. V sále proto vedle publika budou desítky jogínů.

Ve světové premiéře zazní skladba Tomáše Reindla Joga a v české premiéře díla dánského skladatele Pera Norgarda a Ondřeje Adámka.

Komponista Reindl, narozený roku 1971, se s Orchestrem Berg setkal nejen jako skladatel, ale také coby hráč na tabla a bicí nebo beatboxer.

Joga – inspirovaná starými českými texty a úvahami fotografa a malíře Františka Drtikola o tomto učení a cvičení – je již třetí skladbou, kterou Reindl pro Orchestr Berg vytvořil. V hlavní roli gurua a hlavní hybatelky celého díla vystoupí jedenadevadesátiletá Soňa Červená.

Světové premiéry se aktivně zúčastní několik jogínů, kteří vytvoří pohybovou složku nové skladby.

Dánský skladatel Norgard oslavil letos v červenci 85. narozeniny a Orchestr Berg pojímá českou premiéru jeho významné skladby Voyage into the Golden Screen jako gratulaci.

Norgardova skladba je považovaná za vůbec první instrumentální skladbu spektralismu – směru hudební estetiky 20. století, který klade důraz na matematicky propracované kompoziční techniky.

Další připravená skladba Sinuous Voices pochází od Ondřeje Adámka, který se inspiroval lidským hlasem. Posluchače zavede až do Nové Kaledonie, odkud autor použil řadu zajímavých nástrojů.

Orchestr Berg se věnuje oblasti současné hudby. Tu často kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, vystupuje především na netradičních místech. Od svého vzniku orchestr objednal a ve světové premiéře uvedl již více než stovku novinek především mladých českých skladatelů.

Berg založil dirigent Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady za mimořádný přínos české hudbě.

Související