Basbarytonista Adam Plachetka bude v České republice koncem letošního roku vystupovat častěji, než bylo obvyklé v minulých letech.

Pěvec, který účinkuje mimo jiné na jevišti Metropolitní opery v New Yorku, bude tuto sobotu 23. září hvězdou závěrečného koncertu festivalu Dvořákova Praha v Rudolfinu. Tamtéž Plachetku o dva dny později, příští pondělí 25. září, čeká koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu na akci nazvané Pocta Jarmile Novotné.

O další den později basbarytonista vystoupí na zahajovacím koncertu festivalu Zlatá Praha, jenž se uskuteční na Nové scéně Národního divadla.

"Současnou sezonu se mi podařilo, asi jako vůbec první, uspořádat přesně podle mých představ," říká Plachetka.

"Po deseti letech práce víceméně bez oddechu mohu začít trochu zpomalovat. V letošním roce mám koncerty jen ve Vídni a v New Yorku. Takže mám šanci užívat si více času s rodinou a užívat si dcerku, když zrovna nejsem za oceánem," dodává.

Sobotní koncert v Rudolfinu odehrají Vídeňští symfonikové, dirigovat je bude Tomáš Netopil. S Adamem Plachetkou vystoupí ještě sopranistka Simona Šaturová, na programu je Dvořákova slavnostní kantáta Te Deum.

"Setkal jsem se s ní už několikrát a vždy to bylo vzhledem k jejímu slavnostnímu charakteru při nějaké zvláštní příležitosti. Jednak jsem s ní debutoval před lety na závěrečném koncertu Pražského jara, pak jsme skladbu zpívali při návštěvě papeže Benedikta XVI. ve Španělském sále Pražského hradu nebo při koncertu v Národním divadle u příležitosti předsednictví České republiky v Evropské unii," vypočítává Plachetka.

Na další akci Pocta Jarmile Novotné pěvec v Rudolfinu vystoupí za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu se svou manželkou Kateřinou Kněžíkovou, Alešem Brisceinem, Adrianou Kohútkovou a Ninou Tarandekovvou.

Galakoncert bude součástí 6. ročníku festivalu, který letos připomíná 110. výročí narození slavné pěvkyně Jarmily Novotné. "Soustředili jsme se na repertoár oper významných pro její kariéru," přibližuje Plachetka.

Ten pak zahájí festival Zlatá Praha v programu s hosty Evou Pilarovou, Štefanem Margitou, zpěvačkou Dashou a Janem Smigmatorem.

"Večer jsme chtěli ladit tak, aby potěšil jakéhokoliv diváka. Spíše se bude jednat o oddechový program poskládaný z vystupujících, se kterými jsem se chtěl vidět," řekl Plachetka, který s Pilarovou zazpívá duet Magické svítání.

Po předchozích nahrávkách klasické hudby Live, Songs a Arias příští měsíc Adam Plachetka vydá CD nazvané Impossible Dream. Nazpíval pro něj své oblíbené muzikálové melodie.

Album představí na koncertech za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu vedeného Tomášem Netopilem 16. října v Trutnově a 18. října v pražském Foru Karlín.

Do konce roku Plachetku v Česku čekají ještě dva koncerty. Jeho Mozartovské gala v libereckém Divadle F. X. Šaldy zakončí 11. listopadu Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. 26. listopadu jeho operní recitál s Lenkou Máčikovou pro změnu ve Zlíně završí festival Harmonia Moraviae.

Letošní koncertní sezonu Adam Plachetka ukončí v prosinci šesti vystoupeními v Mozartově Figarově svatbě v newyorské Met.

Plachetka je již sedm let stálým sólistou Vídeňské státní opery. Během jedné sezony v tomto prestižním operním domě vystoupil v hlavní roli hned ve třech Mozartových operách – Donu Giovannim, Figarově svatbě a v Cosi fan tutte.

Související