Na benefičním koncertu, jenž má podpořit základní umělecké vzdělávání, tuto středu v pražském Rudolfinu vystoupí Magdalena Kožená.

Světoznámá mezzosopranistka a zakladatelka nadačního fondu podporujícího umělecké vzdělávání dětí připravila program, jenž propojí flamenco a hudbu španělského baroka.

Společně s Koženou vystoupí se svou skupinou flamencová hvězda Antonio Ríos Fernández, řečený El Pipa, který je považován za pokračovatele čisté a autentické formy flamenca z Iberského poloostrova.

Hudební doprovod Magdalena Kožená svěří souboru Private Musicke Pierra Pitzla, mága historických drnkacích nástrojů.

Výtěžek z koncertu bude použit na činnost Nadačního fondu Magdaleny Kožené, zejména na podporu projektu ZUŠ Open.

Do letošního, prvního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 30. května, se zapojilo 355 základních uměleckých škol z 280 měst a obcí Čech a Moravy.

Dohromady se uskutečnilo zhruba tisíc koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na nichž účinkovalo okolo 130 tisíc malých umělců.

ZUŠ Open se tak podle pořadatelů zřejmě stalo nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky. Smyslem ZUŠ Open je veřejná prezentace práce škol v místech jejich působení.

Další ročník ZUŠ Open se uskuteční 24. května 2018, registrace k účasti do dalšího ročníku bude otevřena 16. října. Jednotlivé školy se mohou k účasti přihlásit do 20. listopadu 2017.

Posláním fondu Magdaleny Kožené je cíleně podporovat budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání a představit ZUŠ jako ideální prostředí pro vyhledávání a podporu dětských talentů.

V České republice funguje 489 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický.

Související