Národní divadlo moravskoslezské uvede operu Giuseppa Verdiho Otello. Premiéra se uskuteční tento čtvrtek 19. a v sobotu 21. října v Divadle Antonína Dvořáka, reprízy 25. října a dále třikrát v listopadu.

Verdi zhodnotil vrcholné drama Williama Shakespeara v romantickém hudebním hávu.

Ostře řezané charaktery se pohybují na půdorysu vysoce propracovaného libreta od Arriga Boita, jehož děj graduje v brilantně prokomponované hudební formě.

"Zařazení Otella do dramaturgického plánu je pro náš operní soubor velkou výzvou," říká hudební ředitel opery Jakub Klecker, jenž dílo hudebně nastudoval.

"Shakespearův námět, výborné Boitovo libreto, velkolepé hudební celky, strhující ansámbly, mezinárodní pěvecké obsazení a vysoké hudební nároky na všechny interprety – to vše slibuje velkou podívanou," avizuje Klecker.

Podle režiséra Ivana Krejčího existuje mýtus, že Shakespearovo drama je hrou o žárlivosti.

"Mně se ale zdá, že žárlivost je pouhý důsledek intriky, kterou osnuje Jago. Jago je motor hry a při troše štěstí se nám podaří udělat analýzu toho, jak se stane, že úspěšný, slavný, oslňující chlap se stane pouhou loutkou a vrahem. Je to dost fascinující," řekl Krejčí.

Ten prý chce připravit inscenaci, která kromě emocí odhalí i chod intriky, její oblouk a její důsledky.

"Skoro by se dalo říci, že režisérem inscenace bude Jago. V tomto smyslu bude inscenace Otella také analytická," řekl.

V titulní roli se diváci mohou těšit na slovenského tenoristu Titusze Tóbisze, jenž se ostravskému publiku představí poprvé, v alternaci s Italem Gianlucou Zampierim.

Roli Desdemony nastudovaly Eva Dřízgová-Jirušová, Maida Hundelingová a Jana Šrejma Kačírková. Trojici hlavních postav doplní Jago Martina Bárty a Dragutina Matiče.

Na ostravském jevišti se Verdiho operní skvost objevil poprvé v roce 1922, nové nastudování je v historii Národního divadla moravskoslezského již šesté v pořadí.

Od poslední premiéry Verdiho Otella v Ostravě uplynulo čtyřiadvacet let.

Související