Komorní operu inspirovanou soukromým i tvůrčím životem spisovatelky Boženy Němcové připravuje brněnský soubor Ensemble Opera Diversa.

Pod titulem Jsem kněžna bláznů bude mít premiéru 17. listopadu v brněnské Redutě v režii Kristiany Belcredi. Repríza se uskuteční následující den.

Libreto sepsala dokumentaristka Olga Sommerová a hudbu složila skladatelka Lenka Nota.

"Přála bych si, aby opera upozornila na mnohdy velmi zjednodušený pohled na mimořádnou a složitou osobnost Boženy Němcové," uvedla skladatelka.

"Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu," uvedla Sommerová.

Ta se při psaní inspirovala básněmi Františka Halase, Vladimíra Holana a Františka Pavlíčka.

Hudební složka bude zastoupená orchestrem Ensemble Opera Diversa. V hlavní roli spisovatelky Němcové se představí mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže dostal herec Lukáš Rieger.

Kromě estetického rozměru má opera díky libretu, založeném na studiu pramenů a korespondencí, přesah i literárně-historický.

Komorní opera je zároveň prvním počinem z dramaturgického cyklu Žena v hlavní úloze.

Olga Sommerová natočila 125 filmů, za které získala čtyřicet cen na domácích a zahraničních filmových festivalech. Ve svých dílech se mimo sociální témata zabývá též významnými osobnostmi, feminismem či nedávnou českou historií.

Související