Na koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK tuto středu v Obecním domě zazní v české premiéře Pohřební píseň Igora Stravinského.

Dílo, které bylo zkomponováno jako pocta zesnulému skladatelovu učiteli Nikolaji Rimskému-Korsakovovi, bylo sto let pohřešováno. Objevilo se teprve roku 2015 mezi archivními dokumenty petrohradské konzervatoře.

V Brahmsově druhém klavírním koncertu se na středečním koncertu představí americký pianista Garrick Ohlsson. Druhé vystoupení se na témže místě koná ve čtvrtek 9. listopadu.

Mezi díly Stravinského a Brahmse dále zazní suita z opery Rimského-Korsakova Legenda o neviditelném městě Kitěži a panně Fevronii. FOK povede dirigent Petr Altrichter.

Stravinskij zkomponoval Pohřební píseň roku 1908, tedy ve svých 26 letech – ještě před balety pro Sergeje Ďagileva, které ho později proslavily.

Autor podle historiků považoval ztracenou orchestrální kompozici za jedno ze svých nejlepších raných děl, nebyl však schopen si hudbu vybavit tak, aby ji mohl znovu sepsat.

Za to, že se na petrohradské konzervatoři dílo dochovalo, hudební svět vděčí skutečnosti, že budova konzervatoře po celé století neprošla rekonstrukcí, při které by dokumenty z archivu mohly být zničeny.

Pianista Garrick Ohlsson, který na světových koncertních pódiích účinkuje již bezmála 50 let, před českým publikem vystupuje často. Minulý rok se například v pražském Rudolfinu zúčastnil Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.

Zahájení 83. sezony FOK tradičně předznamenal 30. srpna ve Valdštejnské zahradě koncert pod širým nebem, na kterém zazněla filmová hudba a díla Georgese Bizeta a Bedřicha Smetany.

Zahajovací koncert pod vedením šéfdirigenta Pietariho Inkinena se uskutečnil 13. září v Obecním domě.

Související