Hudební díla spojená se vznikem Československa a hudbou národů, které v něm tehdy žily, uvidí příští rok návštěvníci šestého ročníku festivalu Janáček Brno.

Uskuteční se od 17. listopadu do 5. prosince 2018 a začít by měl již ve zrekonstruovaném Janáčkově divadle operou Příhody lišky Bystroušky. Ta nové divadlo otevírala v roce 1965, oznámil ředitel Národního divadlo Brno Martin Glaser.

"Sice začínáme až za rok, ale program už máme hotový. Spouštíme prodej vstupenek a můžu říct, že se příští rok bude dít v Brně něco mimořádného. Pokud byste si sestavili deset nejlepších operních režisérů v Evropě, polovina z nich bude příští rok v Brně ," řekl Glaser.

Podle něj půjde o důstojné vyvrcholení oslav stého výročí vzniku republiky.

Z operní produkce Leoše Janáčka návštěvníci uvidí Káťu Kabanovou v provedení Národního divadla Brno, dále Šárku od souboru Opera Diversa, Osud od Národního divadla moravskoslezského, Věc Makropulos od Vlámské opery a Zápisník zmizelého od belgického divadla Muziektheater Transparent.

Opera Její pastorkyňa bude k vidění v nastudování umělců z Poznaně a operu Z mrtvého domu uvede Velšská národní opera s českým dirigentem Tomášem Hanusem.

"Festival zakončíme operou Výlety páně Broučkovy, kterou předvede pražské Národní divadlo," doplnil umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

Vzhledem ke 100 letům Československa se bude hrát i Smetanova Libuše a dostane se též na současná operní díla. Jsou jimi opery Neznámá a Falstaff ve světové premiéře.

Součástí festivalu bude také komorní řada koncertů či recitálů na různých scénách včetně výjimečných míst, jako jsou vila Tugendhat, vila Löw-Beer či aula rektorátu Vysokého učení technického.

Bude se hrát také na brněnském výstavišti v pavilonu P, kde lidé uslyší Pochod v nový život od Josefa Suka a některá Janáčkova díla.

Aby si lidé Janáčka připomněli ještě více, uvidí výstavu věcí z jeho soukromého života. Festival se koná jako bienále a loni byl velmi úspěšný. Přišlo zhruba 9000 diváků a akce se stala velkou hudební událostí roku.