Šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů se stane devětatřicetiletý Tomáš Brauner. Funkce se ujme v září 2018.

Brauner nahradí Vojtěcha Spurného, který orchestr řídil od roku 2015 a také nadále s ním bude spolupracovat.

Brauner, jenž se narodil roku 1978 a v Praze vystudoval hru na hoboj a dirigování, je jedním z nejlepších dirigentů své generace, tvrdí ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

"Je to komplexní dirigent, spolupracoval se všemi předními českými orchestry. Je předpoklad, že úroveň našeho orchestru se ještě zvýší," uvedl Němý.

Výhodou podle něj bude dirigentův nízký věk. "Máme mladý orchestr, pan dirigent by k němu měl mít blízko," řekl.

Brauner bude na pozici šéfdirigenta zlínského orchestru působit po dobu čtyř let. Nyní je šéfdirigentem v Plzeňské filharmonii, kde bude mít svůj poslední koncert v této roli na počátku června 2018. V Plzni i poté zůstane hlavním hostujícím dirigentem.

K městu má Brauner vztah, uměleckou dráhu operního dirigenta začal v plzeňském Divadle J. K. Tyla, kde nastudoval například Mozartova Dona Giovanniho, Čajkovského Panny orleánské, Dvořákova Jakobína či Pucciniho Turandot.

Na pozici šéfdirigenta plzeňského orchestru Braunera vystřídá nynější tamní hostující dirigent Ronald Zollman.

Návštěvnost zlínské filharmonie roste od roku 2010, kdy se orchestr přestěhoval do nového kongresového centra navrženého místní rodačkou, architektkou Evou Jiřičnou. Předtím filharmonie mnoho let působila v Domě umění, který už jí technicky nevyhovoval.

Podle dřívějšího vyjádření ředitele Němého průměrná návštěvnost koncertů zlínské filharmonie v uplynulých letech stoupla zhruba na 750 posluchačů při kapacitě 761 míst. Současně přibylo předplatitelů.

Související